На двадесет и първото заседание на Общински съвет-Елхово, област Ямбол, проведено на 25.05. 2017 г. от 09.00 ч. в заседателната зала на общината

О Б Щ И Н С К И  С Ъ В Е Т – Е Л Х О В О, О Б Л А С Т  Я М Б О Л

Препис-извлечение:

 

П Р О Т О К О Л

№ 21

 

На двадесет и първото заседание на Общински съвет-Елхово, област Ямбол, проведено на 25.05. 2017 г. от 09.00 ч. в заседателната  зала на общината.  

От 17 общински съветници на заседанието присъстваха  14.

…………………………………………………………………………………………………………………

Д Н Е В Е Н  Р Е Д:

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

1.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Приемане на Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Елхово за периода от  2017 – 2018  година и годишен  план за изпълнение на общинската стратегия за  подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Елхово за 2017 г.

ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

ОбС РЕШИ:

 

225/21/1/ Общински съвет – Елхово:

 

1.На основание чл.21, ал.1, т.12 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и чл.197 от Закона за предучилищно и училищно образование приема Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Елхово за периода от  2017 до 2018  година .

2.На основание чл.21, ал.1, т.12 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и чл.197 от Закона за предучилищно и училищно образование приема Годишен  план за изпълнение на общинската стратегия за  подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Елхово за 2017 г.

 

  2.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Издаване на запис на заповед в полза на Министерство на околната среда и водите с издател Община Елхово, обезпечаваща авансово плащане в размер на 1% от стойността на безвъзмездна финансова помощ  по проект: „Проектиране и строителство на Пречиствателна станция за отпадъчни води, довеждащ колектор и частична рехабилитация на ВиК мрежата в гр. Елхово“ финансиран по Договор № BG 16М1ОР002-1.009- 0004-С01 от 29.03.2017г. по процедура чрез директно предоставяне „Изпълнение на ранни ВиК проекти – компонент 2“, на конкретен бенефициент община Елхово, по проектно предложение ИСУН № BG16M10P002-1.009-0004 от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“.

ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

ОбС РЕШИ:

 

226/21/2/ Общински съвет – Елхово:

 

Предвид гореизложеното и на основание чл. 21, ал.1, т.8 и т.23 от ЗМСМА предлагам на Общински Съвет  – Елхово да вземе следното решение:

 

Упълномощава кмета на община Елхово до издаде от името на общината запис на заповед в полза на Министерство на околната среда и водите, без протест и без разноски, със срок на предявяване до 60 дни от датата на финалното отчитане на проект  № BG16М1ОР002-1.009-0004-С01 от 29.03.2017 г.   в размер на  138 545.66  (сто тридесет и осем хиляди, петстотин четирдесет и пет лева и 66 стотинки) лева.

обезпечаваща авансовото плащане в размер на 1% от стойността на безвъзмездната финансова помощ по договор № BG 16М1ОР002-1.009- 0004-С01 от 29.03.2017г. по процедура чрез директно предоставяне „Изпълнение на ранни ВиК проекти – компонент 2“ за „Проектиране и строителство на Пречиствателна станция за отпадъчни води, довеждащ колектор и частична рехабилитация на ВиК мрежата в гр. Елхово“, финансиран  по договор  по проектно предложение ИСУН № BG16M10P002-1.009-0004 от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“,

 

  1. ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, язовир, представляващ имот с № 000066, находящ в местността  „Пладнището“ в землището на с. Бояново

ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

ОбС РЕШИ:

 

227/21/3/ Общински съвет – Елхово:

 

  1. На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:

І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:

 

                                               

Имот № Местност Начин тр.ползв. Площ-дка  

АОС

Скица №
000066 „Пладнището“ Язовир 183,308 №501/28.12.1999г. КОО674/14.03.2017г.

           

                                

ІІ. Предмет и обект на концесията

  1. Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – язовир, находящ в местността „Пладнището“ в землището на с. Бояново – публична общинска собственост.
  2. Обект на концесията: язовир, представляващ имот с № 000066, с площ от 183,308 дка,  находящ в местността „Пладнището“ в землището на с. Бояново – публична общинска собственост, съгласно АОС  №501/28.12.1999г.

ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.

ІV. Максимален срок на концесията – 25 години.

 

  1. Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.

 

VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение  и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:

– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;

– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;

– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.

 

VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор

  1. Основни права и задължения на концесионера:

1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.

1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.

1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.

1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.

1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.

1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.

1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.

1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.

1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.

1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016 г и да съобразява дейността си с действащото законодателство.

1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138 в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.

1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.

1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през  годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.

1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:

  • При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
  • Изготвяне и актуализиране на авариен план;
  • Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
  • Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
  • Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
  • Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
  • Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.

1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.

1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.

1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.

1.13.  Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.

1.14.  При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.

1.15.  Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.

1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;

1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на  обекта.

1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:

1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

1.18.3. Концесионерът е длъжен:

            1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);

            1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;

1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.

1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.

1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.

1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.

1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.

1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.

 

  1. Основни права и задължения на концедента:

2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.

2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.

2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.

2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.

2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.

2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.

2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.

 

VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.

 

ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

 

Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор,  концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.

 

ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:

 

  1. Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 3 180лв., без ДДС .
  2. Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
  3. Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
  4. Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
  5. Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
  6. Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
  7. За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
  8. При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.

 

ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната

Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

 

ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обектиконцесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

 

ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.

 

ХV. Критерии за оценка на офертите:

 

  1. Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.

                        Кi

Пк = ––– . 80

                     Кmax

където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;

Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.

            Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.

 

  1. Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.

                         Сi

Пи = ––– . 20

                      Cmax

където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;

Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.

            Пи може да бъде от 0 до 20.

Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.

 

Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.

Пок = Пк +  Пи

            Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.

            Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.

            За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.

            На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.

 

ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.

Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.

Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.

Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.

Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:

  1. участника, определен за концесионер;
  2. участника, класиран на второ място.

Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.

 

  1. Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир – имот № 000066, в землището на с. Бояново, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.

 

4.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, язовир   представляващ  имот  с № 000207,  находящ в местността „Кюмюрлюците”  в землището на с.Мелница

ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

ОбС РЕШИ:

 

228/21/4/ Общински съвет – Елхово:

  1. На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:

І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:

 

                                               

Имот № Местност Начин тр.ползв. Площ-дка  

АОС

Скица №
000207 „Кюмюрлюците” Язовир 16,984 №72/18.05.1998г. КОО398/14.03.2017г.

                                             

                                

ІІ. Предмет и обект на концесията

  1. Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – язовир, находящ в местността „Кюмюрлюците” в землището на с.Мелница – публична общинска собственост.
  2. Обект на концесията: язовир, представляващ имот с № 000207, с площ от 16,984 дка, находящ в местността „Кюмюрлюците” в землището на с. Мелница – публична общинска собственост, съгласно АОС №72/18.05.1998г. 

ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.

ІV. Максимален срок на концесията – 15 години.

 

  1. Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.

 

VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение  и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:

– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;

– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;

– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.

 

VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор

  1. Основни права и задължения на концесионера:

1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.

1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.

1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.

1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.

1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.

1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.

1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.

1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.

1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.

1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016 г и да съобразява дейността си с действащото законодателство.

1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138 в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.

1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.

1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през  годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.

1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:

  • При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
  • Изготвяне и актуализиране на авариен план;
  • Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
  • Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
  • Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
  • Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
  • Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.

1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.

1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.

1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.

1.13.  Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.

1.14.  При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.

1.15.  Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.

1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;

1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на  обекта.

1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:

1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

1.18.3. Концесионерът е длъжен:

            1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);

            1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;

1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.

1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.

1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.

1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.

1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.

1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.

 

  1. Основни права и задължения на концедента:

2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.

2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.

2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.

2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.

2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.

2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.

2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.

 

VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.

 

ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

 

Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор,  концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.

 

ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:

 

  1. Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 360 лв., без ДДС.
  2. Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
  3. Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
  4. Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
  5. Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
  6. Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
  7. За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
  8. При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.

 

ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната

Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

 

ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обектиконцесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

 

ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.

 

ХV. Критерии за оценка на офертите:

 

  1. Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.

                        Кi

Пк = ––– . 80

                     Кmax

където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;

Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.

            Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.

 

  1. Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.

                         Сi

Пи = ––– . 20

                      Cmax

където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;

Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.

            Пи може да бъде от 0 до 20.

Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.

 

Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.

Пок = Пк +  Пи

            Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.

            Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.

            За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.

            На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.

 

ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.

Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.

Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.

Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.

Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:

  1. участника, определен за концесионер;
  2. участника, класиран на второ място.

Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.

 

2.Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир  – имот  № 000207, в землището на с. Мелница, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.

 

 

5.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект –       публична общинска собственост, язовир   представляващ  имот  с № 000067,  находящ в местността „Комсаля”  в землището на с.Мелница

ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

ОбС РЕШИ:

 

229/21/5/ Общински съвет – Елхово:

  1. На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:

І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:

                                                

Имот № Местност Начин тр.ползв. Площ-дка  

АОС

Скица №
000067 „Комсаля” Язовир 23,460 №42/04.03.1998г. КОО399/14.03.2017г.

             

                                

ІІ. Предмет и обект на концесията

  1. Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – язовир, находящ в местността „Комсаля” в землището на с.Мелница – публична общинска собственост.
  2. Обект на концесията: язовир, представляващ имот с № 000067, с площ от 23,460дка, находящ в местността „Комсаля” в землището на с. Мелница – публична общинска собственост, съгласно АОС № 42/04.03.1998г.

ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.

ІV. Максимален срок на концесията – 15 години.

 

  1. Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.

 

VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение  и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:

– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;

– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;

– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.

 

VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор

  1. Основни права и задължения на концесионера:

1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.

1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.

1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.

1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.

1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.

1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.

1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.

1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.

1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.

1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016 г и да съобразява дейността си с действащото законодателство.

1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138 в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.

1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.

1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през  годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.

1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:

  • При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
  • Изготвяне и актуализиране на авариен план;
  • Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
  • Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
  • Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
  • Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
  • Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.

1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.

1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.

1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.

1.13.  Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.

1.14.  При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.

1.15.  Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.

1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;

1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на  обекта.

1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:

1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

1.18.3. Концесионерът е длъжен:

            1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);

            1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;

1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.

1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.

1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.

1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.

1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.

1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.

 

  1. Основни права и задължения на концедента:

2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.

2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.

2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.

2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.

2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.

2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.

2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.

 

VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.

 

ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

 

Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор,  концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.

 

ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:

 

  1. Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 480 лв., без ДДС.
  2. Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
  3. Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
  4. Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
  5. Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
  6. Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
  7. За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
  8. При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.

 

ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната

Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

 

ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обектиконцесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

 

ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.

 

ХV. Критерии за оценка на офертите:

 

  1. Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.

                        Кi

Пк = ––– . 80

                     Кmax

където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;

Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.

            Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.

 

  1. Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.

                         Сi

Пи = ––– . 20

                      Cmax

където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;

Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.

            Пи може да бъде от 0 до 20.

Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.

 

Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.

Пок = Пк +  Пи

            Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.

            Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.

            За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.

            На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.

 

ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.

Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.

Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.

Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.

Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:

  1. участника, определен за концесионер;
  2. участника, класиран на второ място.

Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.

 

2.Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир  – имот  № 000067, в землището на с. Мелница, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.

 

 

6.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО:   Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, водоем   представляващ  имот  с  кад.№ 27382.14.15,  находящ в местността „Горно кюше”   в землището на гр.Елхово

ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

ОбС РЕШИ:

 

230/21/6/ Общински съвет – Елхово:

  1. На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:

І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:

                                               

Имот № Местност Начин тр.ползв. Площ-дка  

АОС

Скица №
27382.14.15 „Горно кюше” Водоем 19,589 №107/13.07.1998г. 15-59088-13.02.2017г.

 

                                 

ІІ. Предмет и обект на концесията

  1. Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – водоем, находящ в местността „Горно кюше” в землището на гр.Елхово – публична общинска собственост.
  2. Обект на концесията: водоем, представляващ имот с кад.№ 27382.14.15, с площ от 19,589дка,  находящ в местността „Горно кюше” в землището на гр.Елхово – публична общинска собственост, съгласно АОС  №107/13.07.1998г.

ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.

ІV. Максимален срок на концесията – 15 години.

 

  1. Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.

 

VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение  и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:

– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;

– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;

– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.

 

VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор

  1. Основни права и задължения на концесионера:

1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.

1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.

1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.

1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.

1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.

1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.

1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.

1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.

1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.

1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016г.  и да съобразява дейността си с действащото законодателство.

1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.

1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.

1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през  годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.

1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:

  • При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
  • Изготвяне и актуализиране на авариен план;
  • Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
  • Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
  • Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
  • Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
  • Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.

1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.

1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.

1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.

1.13.  Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.

1.14.  При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.

1.15.  Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.

1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;

1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на  обекта.

1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:

1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

1.18.3. Концесионерът е длъжен:

            1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);

            1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;

1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.

1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.

1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.

1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.

1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.

1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.

 

  1. Основни права и задължения на концедента:

2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.

2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.

2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.

2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.

2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.

2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.

2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.

 

VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.

 

ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

 

Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор,  концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.

 

ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:

 

  1. Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 540 лв., без ДДС.
  2. Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
  3. Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
  4. Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
  5. Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
  6. Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
  7. За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
  8. При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.

 

ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната

Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

 

ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обектиконцесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

 

ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.

 

ХV. Критерии за оценка на офертите:

 

  1. Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.

                        Кi

Пк = ––– . 80

                     Кmax

където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;

Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.

            Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.

 

  1. Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.

                         Сi

Пи = ––– . 20

                      Cmax

където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;

Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.

            Пи може да бъде от 0 до 20.

Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.

 

Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.

Пок = Пк +  Пи

            Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.

            Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.

            За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.

            На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.

 

ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.

Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.

Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.

Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.

Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:

  1. участника, определен за концесионер;
  2. участника, класиран на второ място.

Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.

 

  1. 2. Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Водоем – поземлен имот 27382.14.15, в землището на гр.Елхово, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.

 

 

7.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект –       публична общинска собственост, язовир   представляващ  имот  с № 000290,  находящ до местността „Дълбок път”, „Гюлев връх“ и „Лала пигади“  в землището на с.Малък Манастир

ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

ОбС РЕШИ:

 

231/21/7/ Общински съвет – Елхово:

  1. На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:

І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:

                                               

Имот № Местност Начин тр.ползв. Площ-дка  

АОС

Скица №
000290 до „Дълбок път”, „Гюлев връх“ и „Лала пигади“ Язовир 107,773 №43/04.03.1998г.

 

КОО357/07.02.2017г.

                                            

ІІ. Предмет и обект на концесията

  1. Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – водоем, находящ до местността „Дълбок път”, „Гюлев връх“ и „Лала пигади“ в землището на с.Малък Манастир – публична общинска собственост.
  2. Обект на концесията: водоем, представляващ имот с № 000290, с площ от 107,773 дка, находящ до местностите „Дълбок път”, „Гюлев връх“ и „Лала пигади“ в землището на с.Малък Манастир – публична общинска собственост, съгласно АОС  №43/04.03.1998г.

ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.

ІV. Максимален срок на концесията – 25 години.

 

  1. Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.

 

VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение  и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:

– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;

– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;

– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.

 

VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор

  1. Основни права и задължения на концесионера:

1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.

1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.

1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.

1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.

1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.

1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.

1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.

1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.

1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.

1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016г.  и да съобразява дейността си с действащото законодателство.

1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.

1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.

1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през  годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.

1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:

  • При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
  • Изготвяне и актуализиране на авариен план;
  • Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
  • Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
  • Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
  • Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
  • Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.

1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.

1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.

1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.

1.13.  Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.

1.14.  При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.

1.15.  Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.

1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;

1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на  обекта.

1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:

1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

1.18.3. Концесионерът е длъжен:

            1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);

            1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;

1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.

1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.

1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.

1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.

1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.

1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.

 

  1. Основни права и задължения на концедента:

2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.

2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.

2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.

2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.

2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.

2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.

2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.

 

VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.

 

ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

 

Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор,  концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.

 

ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:

 

  1. Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 1 980лв., без ДДС.
  2. Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
  3. Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
  4. Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
  5. Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
  6. Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
  7. За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
  8. При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.

 

ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната

Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

 

ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обектиконцесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

 

ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.

 

ХV. Критерии за оценка на офертите:

 

  1. Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.

                        Кi

Пк = ––– . 80

                     Кmax

където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;

Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.

            Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.

 

  1. Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.

                         Сi

Пи = ––– . 20

                      Cmax

където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;

Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.

            Пи може да бъде от 0 до 20.

Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.

 

Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.

Пок = Пк +  Пи

            Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.

            Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.

            За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.

            На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.

 

ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.

Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.

Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.

Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.

Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:

  1. участника, определен за концесионер;
  2. участника, класиран на второ място.

Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.

 

  1. Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир – имот № 000290, в землището на с. М.Манастир, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.

 

 

8.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, язовир   представляващ  имот  с № 000292,  находящ в местността „Червен бряг” в землището на с.Гранитово

ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

ОбС РЕШИ:

 

232/21/8/ Общински съвет – Елхово:

  1. На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:

І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:

 

                                               

Имот № Местност Начин тр.ползв. Площ-дка  

АОС

Скица №
000292 „Червен бряг” Язовир 20,817 №77/18.05.1998г. КО0788/07.02.2017г.

                                                       

ІІ. Предмет и обект на концесията

  1. Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – язовир, находящ до местността „Червен бряг” в землището на с.Гранитово – публична общинска собственост.
  2. Обект на концесията: язовир, представляващ имот с № 000292, с площ от 20,817 дка,  находящ до местността „Червен бряг” в землището на с.Гранитово – публична общинска собственост, съгласно АОС  №77/18.05.1998г.

ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.

ІV. Максимален срок на концесията – 15 години.

 

  1. Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.

 

VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение  и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:

– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;

– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;

– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.

 

VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор

  1. Основни права и задължения на концесионера:

1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.

1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.

1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.

1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.

1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.

1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.

1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.

1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.

1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.

1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016г.  и да съобразява дейността си с действащото законодателство.

1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.

1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.

1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през  годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.

1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:

  • При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
  • Изготвяне и актуализиране на авариен план;
  • Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
  • Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
  • Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
  • Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
  • Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.

1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.

1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.

1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.

1.13.  Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.

1.14.  При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.

1.15.  Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.

1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;

1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на  обекта.

1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:

1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

1.18.3. Концесионерът е длъжен:

            1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);

            1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;

1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.

1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.

1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.

1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.

1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.

1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.

 

  1. Основни права и задължения на концедента:

2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.

2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.

2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.

2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.

2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.

2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.

2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.

 

VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.

 

ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

 

Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор,  концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.

 

ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:

 

  1. Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 480лв., без ДДС.
  2. Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
  3. Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
  4. Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
  5. Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
  6. Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
  7. За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
  8. При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.

 

ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната

Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

 

ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обектиконцесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

 

ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.

 

ХV. Критерии за оценка на офертите:

 

  1. Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.

                        Кi

Пк = ––– . 80

                     Кmax

където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;

Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.

            Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.

 

  1. Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.

                         Сi

Пи = ––– . 20

                      Cmax

където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;

Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.

            Пи може да бъде от 0 до 20.

Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.

 

Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.

Пок = Пк +  Пи

            Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.

            Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.

            За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.

            На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.

 

ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.

Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.

Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.

Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.

Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:

  1. участника, определен за концесионер;
  2. участника, класиран на второ място.

Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.

 

  1. Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир – имот № 000292, в землището на с. Гранитово, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.

9.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект –       публична общинска собственост, язовир   представляващ  имот  с № 000012,  находящ в местността „Черния мост” в землището на с. Стройно         

ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

ОбС РЕШИ:

 

233/21/9/ Общински съвет – Елхово:

  1. На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:

І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:

                                               

Имот № Местност Начин тр.ползване Площ-дка  

АОС

Скица №
000012 „Черния мост” Водоем-язовир 134,487 №50/04.03.1998г. К00058/07.02.2017г.

                                

ІІ. Предмет и обект на концесията

  1. Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – язовир, находящ в местността „Черния мост” в землището на с. Стройно – публична общинска собственост.
  2. Обект на концесията: язовир, представляващ имот с № 000012, с площ от 134,487 дка, находящ в местността „Черния мост” в землището на с. Стройно – публична общинска собственост, съгласно АОС  №50/04.03.1998г.

ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.

ІV. Максимален срок на концесията – 25 години.

 

  1. Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.

 

VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение  и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:

– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;

– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;

– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.

 

VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор

  1. Основни права и задължения на концесионера:

1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.

1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.

1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.

1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.

1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.

1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.

1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.

1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.

1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.

1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016 г и да съобразява дейността си с действащото законодателство.

1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138 в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.

1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.

1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през  годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.

1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:

  • При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
  • Изготвяне и актуализиране на авариен план;
  • Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
  • Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
  • Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
  • Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
  • Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.

1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.

1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.

1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.

1.13.  Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.

1.14.  При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.

1.15.  Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.

1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;

1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на  обекта.

1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:

1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

1.18.3. Концесионерът е длъжен:

            1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);

            1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;

1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.

1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.

1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.

1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.

1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.

1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.

 

  1. Основни права и задължения на концедента:

2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.

2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.

2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.

2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.

2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.

2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.

2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.

 

VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.

 

ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.

 

Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор,  концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.

 

ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:

 

  1. Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 2 340 лв., без ДДС.
  2. Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
  3. Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
  4. Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
  5. Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
  6. Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
  7. За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
  8. При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.

 

ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната

Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.

 

ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обектиконцесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.

 

ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.

 

ХV. Критерии за оценка на офертите:

 

  1. Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.

                        Кi

Пк = ––– . 80

                     Кmax

където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;

Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.

            Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.

 

  1. Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.

                         Сi

Пи = ––– . 20

                      Cmax

където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;

Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.

            Пи може да бъде от 0 до 20.

Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.

 

Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.

Пок = Пк +  Пи

            Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.

            Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.

            За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.

            На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.

 

ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.

Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.

Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.

Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.

Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:

  1. участника, определен за концесионер;
  2. участника, класиран на второ място.

Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.

 

  1. Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир – имот № 000012, в землището на с. Стройно, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.

 

 

10.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Определяне на пазарна цена за продажба на недвижим имот частна общинска собственост.

          ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

ОбС РЕШИ:

 

234/21/10/ Общински съвет – Елхово:

 

  1. На основание чл. 21, ал. 1 т. 8 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, чл. 41, ал. 2 от Закона за общинската собственост и чл. 26, ал. 5 от Наредба № 5 за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинското имущество, Общински съвет – Елхово определя пазарната цена за продажба на недвижим имот частна общинска собственост представляващ 530/2710 кв. м. ид. ч. от дворно място цялото с площ 2 710 кв. м. съставляващо поземлен имот ІV-582 кв. 78 по плана за регулация и застрояване на с. Гранитово одобрен със заповед № 89 от 1984 г., при граници на северозапад – поземлени имоти І-583, ІІ-583 и ІІІ-583, на изток – мера, на юг – улица и на запад – поземлен имот V-581на стойност 1 740,00 лв. без ДДС.
  2. Възлага на кмета на общината да издаде заповед за прекратяване на съсобственост и сключи договора за покупко-продажба.

 

 

11.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Отпускане на еднократни социални помощи на граждани от общината.

ВНОСИТЕЛ: д-р Блага Георгиева – председател на ПК по социална политика и обществени дейности

 

ОбС РЕШИ:

 

235/21/11/ Общински съвет – Елхово:

 

  1. I. На основание чл.21, ал.1, т.23 от ЗМСМА и писмо № ФО – 1/09.01.2017 г. на МФ, Общински съвет–Елхово предоставя еднократно финансово подпомагане на:
  2. Иван Матев Матев, с. Изгрев – 150.00 лв.
  3. Желяза Димова Атанасова, с. Изгрев и Христо Денишев Атанасов, с. Гранитово – 200.00 лв.
  4. Милка Атанасова Иванова, гр. Елхово, ул. Кара Кольо 7 – 50.00 лв.
  5. Живко Стойчев Добрев, гр. Елхово, ул. Охрид 50 – 100.00 лв.
  6. Станка Янкова Иванова, с. Лесово – 100.00 лв.
  7. Катя Иванова Митева, гр. Елхово, ул. Арда 9– 100.00 лв.

 

12.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Даване на съгласие за предоставяне на безвъзмездно право на собственост на поземлен имот с идентификатор № 27382.500.157, по кадастралната карта на град Елхово от управителя на „МБАЛ – СВЕТИ ИВАН РИЛСКИ” ЕООД, гр. Елхово на МЗ за нуждите на Центъра за спешна медицинска помощ – гр. Ямбол – филиал Елхово

ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово

 

         ОбС РЕШИ:

 

236/21/12/ Общински съвет – Елхово:

 

  1. 1. На основание чл. 21, ал. 1, т. 23 от ЗМСМА Община Елхово в качеството си на съсобственик на 11 478/ 33 478 ид.ч.кв. м.(единадесет хиляди четиристотин и седемдесет и осем квадратни метра в числител, тридесет и три хиляди четиристотин и седемдесет и осем в знаменател) от ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с идентификатор № 27382.500.157 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка сто петдесет и седем) по кадастралната карта на град Елхово, трайно предназначение на територията: урбанизирана, начин на трайно ползване: за обект комплекс за здравеопазване, идентичен с урегулиран поземлен имот І (едно) – за болница, в квартал 17А (седемнадесет буква „а“) по последния регулационен план на града, при граници на поземления имот по кадастралната карта: ПИ № 27382.500.9817 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка девет хиляди осемстотин и седемнадесет), ПИ № 27382.500.9730 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка девет хиляди седемстотин и тридесет), ПИ № 27382.500. 9733 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка девет хиляди седемстотин тридесет и три), ПИ № 27382.500.9731 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка девет хиляди седемстотин тридесет и едно), ПИ № 27382.500.9580 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка девет хиляди петстотин и осемдесет), ПИ № 27382.500.4282 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста осемдесет и две), ПИ № 27382.500.4277 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста седемдесет и седем), ПИ № 27382. 500.4276 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста седемдесет и шест), ПИ № 27382.500.4274 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста седемдесет и четири), ПИ № 27382.500.4273 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста седемдесет и три), ПИ № 27382.500.4271 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста седемдесет и едно), ПИ № 27382.500.4269 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста шестдесет и девет), ПИ № 27382.500.4268 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста шестдесет и осем), ПИ № 27382.500.5316 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка пет хиляди триста и шестнадесет), ПИ № 27382.500.4253 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста петдесет и три), ПИ № 27382.500.4316 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди триста и шестнадесет), ПИ № 27382.500.2588 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка две хиляди петстотин осемдесет и осем), ПИ № 27382. 500.7190 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка седем хиляди сто и деветдесет),

 

дава съгласието си на съсобственикът „МБАЛ– Свети Иван Рилски” ЕООД, гр. Елхово да учреди безвъзмездно право на ползване за срок от 10 години с опция за удължаване след изтичането на определения срок на Министерството на здравеопазването за нуждите на Центъра за спешна медицинска помощ – гр. Ямбол – филиал Елхово върху терен с площ от 170/33 478 ид. ч. кв.м. от собствените й 22 000/33 478 ид. ч. кв.м.  от ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с идентификатор № 27382.500.157 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка сто петдесет и седем).

  1. 2. Упълномощава управителя на „Многопрофилна болница за активно лечение – Свети Иван Рилски” ЕООД, гр. Елхово да предприеме необходимите действия за изпълнение на взетото по-горе решение.

 

 

 

 

Вярно,

Гл.специалист ОбС:                                Председател на ОбС /П/

                                 /Мария Петрова/                            /Николай Тончев /