О Б Щ И Н С К И С Ъ В Е Т – Е Л Х О В О, О Б Л А С Т Я М Б О Л
Препис-извлечение:
П Р О Т О К О Л
№ 21
На двадесет и първото заседание на Общински съвет-Елхово, област Ямбол, проведено на 25.05. 2017 г. от 09.00 ч. в заседателната зала на общината.
От 17 общински съветници на заседанието присъстваха 14.
…………………………………………………………………………………………………………………
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
1.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Приемане на Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Елхово за периода от 2017 – 2018 година и годишен план за изпълнение на общинската стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Елхово за 2017 г.
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
225/21/1/ Общински съвет – Елхово:
1.На основание чл.21, ал.1, т.12 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и чл.197 от Закона за предучилищно и училищно образование приема Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Елхово за периода от 2017 до 2018 година .
2.На основание чл.21, ал.1, т.12 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и чл.197 от Закона за предучилищно и училищно образование приема Годишен план за изпълнение на общинската стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Елхово за 2017 г.
2.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Издаване на запис на заповед в полза на Министерство на околната среда и водите с издател Община Елхово, обезпечаваща авансово плащане в размер на 1% от стойността на безвъзмездна финансова помощ по проект: „Проектиране и строителство на Пречиствателна станция за отпадъчни води, довеждащ колектор и частична рехабилитация на ВиК мрежата в гр. Елхово“ финансиран по Договор № BG 16М1ОР002-1.009- 0004-С01 от 29.03.2017г. по процедура чрез директно предоставяне „Изпълнение на ранни ВиК проекти – компонент 2“, на конкретен бенефициент община Елхово, по проектно предложение ИСУН № BG16M10P002-1.009-0004 от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“.
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
226/21/2/ Общински съвет – Елхово:
Предвид гореизложеното и на основание чл. 21, ал.1, т.8 и т.23 от ЗМСМА предлагам на Общински Съвет – Елхово да вземе следното решение:
Упълномощава кмета на община Елхово до издаде от името на общината запис на заповед в полза на Министерство на околната среда и водите, без протест и без разноски, със срок на предявяване до 60 дни от датата на финалното отчитане на проект № BG16М1ОР002-1.009-0004-С01 от 29.03.2017 г. в размер на 138 545.66 (сто тридесет и осем хиляди, петстотин четирдесет и пет лева и 66 стотинки) лева.
обезпечаваща авансовото плащане в размер на 1% от стойността на безвъзмездната финансова помощ по договор № BG 16М1ОР002-1.009- 0004-С01 от 29.03.2017г. по процедура чрез директно предоставяне „Изпълнение на ранни ВиК проекти – компонент 2“ за „Проектиране и строителство на Пречиствателна станция за отпадъчни води, довеждащ колектор и частична рехабилитация на ВиК мрежата в гр. Елхово“, финансиран по договор по проектно предложение ИСУН № BG16M10P002-1.009-0004 от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“,
- ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, язовир, представляващ имот с № 000066, находящ в местността „Пладнището“ в землището на с. Бояново
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
227/21/3/ Общински съвет – Елхово:
- На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:
І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:
Имот № | Местност | Начин тр.ползв. | Площ-дка |
АОС |
Скица № |
000066 | „Пладнището“ | Язовир | 183,308 | №501/28.12.1999г. | КОО674/14.03.2017г. |
ІІ. Предмет и обект на концесията
- Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – язовир, находящ в местността „Пладнището“ в землището на с. Бояново – публична общинска собственост.
- Обект на концесията: язовир, представляващ имот с № 000066, с площ от 183,308 дка, находящ в местността „Пладнището“ в землището на с. Бояново – публична общинска собственост, съгласно АОС №501/28.12.1999г.
ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.
ІV. Максимален срок на концесията – 25 години.
- Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.
VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:
– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;
– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;
– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.
VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор
- Основни права и задължения на концесионера:
1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.
1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.
1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.
1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.
1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.
1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.
1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.
1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.
1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.
1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016 г и да съобразява дейността си с действащото законодателство.
1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138 в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.
1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.
1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.
1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:
- При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
- Изготвяне и актуализиране на авариен план;
- Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
- Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
- Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
- Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
- Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.
1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.
1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.
1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.
1.13. Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.
1.14. При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.
1.15. Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.
1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;
1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на обекта.
1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:
1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
1.18.3. Концесионерът е длъжен:
1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);
1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;
1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.
1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.
1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.
1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.
1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.
1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.
- Основни права и задължения на концедента:
2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.
2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.
2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.
2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.
2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.
2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.
2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.
VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.
ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор, концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.
ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:
- Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 3 180лв., без ДДС .
- Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
- Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
- Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
- Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
- Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
- За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
- При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.
ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната
Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обекти – концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.
ХV. Критерии за оценка на офертите:
- Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.
Кi
Пк = ––– . 80
Кmax
където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;
Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.
Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.
- Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.
Сi
Пи = ––– . 20
Cmax
където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;
Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.
Пи може да бъде от 0 до 20.
Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.
Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.
Пок = Пк + Пи
Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.
Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.
За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.
На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.
ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.
Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.
Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.
Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.
Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:
- участника, определен за концесионер;
- участника, класиран на второ място.
Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.
- Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир – имот № 000066, в землището на с. Бояново, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.
4.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, язовир представляващ имот с № 000207, находящ в местността „Кюмюрлюците” в землището на с.Мелница
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
228/21/4/ Общински съвет – Елхово:
- На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:
І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:
Имот № | Местност | Начин тр.ползв. | Площ-дка |
АОС |
Скица № |
000207 | „Кюмюрлюците” | Язовир | 16,984 | №72/18.05.1998г. | КОО398/14.03.2017г. |
ІІ. Предмет и обект на концесията
- Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – язовир, находящ в местността „Кюмюрлюците” в землището на с.Мелница – публична общинска собственост.
- Обект на концесията: язовир, представляващ имот с № 000207, с площ от 16,984 дка, находящ в местността „Кюмюрлюците” в землището на с. Мелница – публична общинска собственост, съгласно АОС №72/18.05.1998г.
ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.
ІV. Максимален срок на концесията – 15 години.
- Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.
VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:
– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;
– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;
– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.
VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор
- Основни права и задължения на концесионера:
1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.
1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.
1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.
1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.
1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.
1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.
1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.
1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.
1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.
1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016 г и да съобразява дейността си с действащото законодателство.
1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138 в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.
1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.
1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.
1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:
- При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
- Изготвяне и актуализиране на авариен план;
- Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
- Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
- Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
- Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
- Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.
1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.
1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.
1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.
1.13. Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.
1.14. При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.
1.15. Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.
1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;
1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на обекта.
1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:
1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
1.18.3. Концесионерът е длъжен:
1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);
1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;
1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.
1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.
1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.
1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.
1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.
1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.
- Основни права и задължения на концедента:
2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.
2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.
2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.
2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.
2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.
2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.
2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.
VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.
ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор, концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.
ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:
- Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 360 лв., без ДДС.
- Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
- Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
- Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
- Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
- Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
- За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
- При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.
ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната
Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обекти – концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.
ХV. Критерии за оценка на офертите:
- Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.
Кi
Пк = ––– . 80
Кmax
където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;
Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.
Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.
- Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.
Сi
Пи = ––– . 20
Cmax
където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;
Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.
Пи може да бъде от 0 до 20.
Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.
Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.
Пок = Пк + Пи
Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.
Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.
За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.
На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.
ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.
Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.
Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.
Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.
Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:
- участника, определен за концесионер;
- участника, класиран на второ място.
Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.
2.Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир – имот № 000207, в землището на с. Мелница, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.
5.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, язовир представляващ имот с № 000067, находящ в местността „Комсаля” в землището на с.Мелница
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
229/21/5/ Общински съвет – Елхово:
- На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:
І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:
Имот № | Местност | Начин тр.ползв. | Площ-дка |
АОС |
Скица № |
000067 | „Комсаля” | Язовир | 23,460 | №42/04.03.1998г. | КОО399/14.03.2017г. |
ІІ. Предмет и обект на концесията
- Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – язовир, находящ в местността „Комсаля” в землището на с.Мелница – публична общинска собственост.
- Обект на концесията: язовир, представляващ имот с № 000067, с площ от 23,460дка, находящ в местността „Комсаля” в землището на с. Мелница – публична общинска собственост, съгласно АОС № 42/04.03.1998г.
ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.
ІV. Максимален срок на концесията – 15 години.
- Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.
VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:
– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;
– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;
– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.
VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор
- Основни права и задължения на концесионера:
1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.
1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.
1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.
1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.
1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.
1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.
1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.
1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.
1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.
1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016 г и да съобразява дейността си с действащото законодателство.
1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138 в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.
1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.
1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.
1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:
- При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
- Изготвяне и актуализиране на авариен план;
- Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
- Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
- Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
- Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
- Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.
1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.
1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.
1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.
1.13. Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.
1.14. При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.
1.15. Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.
1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;
1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на обекта.
1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:
1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
1.18.3. Концесионерът е длъжен:
1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);
1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;
1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.
1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.
1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.
1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.
1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.
1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.
- Основни права и задължения на концедента:
2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.
2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.
2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.
2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.
2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.
2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.
2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.
VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.
ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор, концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.
ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:
- Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 480 лв., без ДДС.
- Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
- Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
- Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
- Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
- Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
- За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
- При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.
ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната
Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обекти – концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.
ХV. Критерии за оценка на офертите:
- Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.
Кi
Пк = ––– . 80
Кmax
където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;
Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.
Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.
- Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.
Сi
Пи = ––– . 20
Cmax
където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;
Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.
Пи може да бъде от 0 до 20.
Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.
Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.
Пок = Пк + Пи
Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.
Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.
За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.
На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.
ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.
Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.
Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.
Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.
Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:
- участника, определен за концесионер;
- участника, класиран на второ място.
Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.
2.Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир – имот № 000067, в землището на с. Мелница, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.
6.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, водоем представляващ имот с кад.№ 27382.14.15, находящ в местността „Горно кюше” в землището на гр.Елхово
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
230/21/6/ Общински съвет – Елхово:
- На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:
І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:
Имот № | Местност | Начин тр.ползв. | Площ-дка |
АОС |
Скица № |
27382.14.15 | „Горно кюше” | Водоем | 19,589 | №107/13.07.1998г. | 15-59088-13.02.2017г. |
ІІ. Предмет и обект на концесията
- Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – водоем, находящ в местността „Горно кюше” в землището на гр.Елхово – публична общинска собственост.
- Обект на концесията: водоем, представляващ имот с кад.№ 27382.14.15, с площ от 19,589дка, находящ в местността „Горно кюше” в землището на гр.Елхово – публична общинска собственост, съгласно АОС №107/13.07.1998г.
ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.
ІV. Максимален срок на концесията – 15 години.
- Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.
VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:
– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;
– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;
– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.
VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор
- Основни права и задължения на концесионера:
1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.
1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.
1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.
1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.
1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.
1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.
1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.
1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.
1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.
1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016г. и да съобразява дейността си с действащото законодателство.
1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.
1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.
1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.
1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:
- При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
- Изготвяне и актуализиране на авариен план;
- Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
- Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
- Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
- Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
- Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.
1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.
1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.
1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.
1.13. Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.
1.14. При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.
1.15. Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.
1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;
1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на обекта.
1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:
1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
1.18.3. Концесионерът е длъжен:
1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);
1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;
1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.
1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.
1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.
1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.
1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.
1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.
- Основни права и задължения на концедента:
2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.
2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.
2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.
2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.
2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.
2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.
2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.
VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.
ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор, концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.
ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:
- Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 540 лв., без ДДС.
- Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
- Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
- Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
- Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
- Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
- За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
- При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.
ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната
Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обекти – концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.
ХV. Критерии за оценка на офертите:
- Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.
Кi
Пк = ––– . 80
Кmax
където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;
Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.
Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.
- Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.
Сi
Пи = ––– . 20
Cmax
където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;
Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.
Пи може да бъде от 0 до 20.
Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.
Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.
Пок = Пк + Пи
Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.
Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.
За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.
На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.
ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.
Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.
Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.
Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.
Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:
- участника, определен за концесионер;
- участника, класиран на второ място.
Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.
- 2. Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Водоем – поземлен имот 27382.14.15, в землището на гр.Елхово, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.
7.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, язовир представляващ имот с № 000290, находящ до местността „Дълбок път”, „Гюлев връх“ и „Лала пигади“ в землището на с.Малък Манастир
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
231/21/7/ Общински съвет – Елхово:
- На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:
І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:
Имот № | Местност | Начин тр.ползв. | Площ-дка |
АОС |
Скица № |
000290 | до „Дълбок път”, „Гюлев връх“ и „Лала пигади“ | Язовир | 107,773 | №43/04.03.1998г.
|
КОО357/07.02.2017г. |
ІІ. Предмет и обект на концесията
- Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – водоем, находящ до местността „Дълбок път”, „Гюлев връх“ и „Лала пигади“ в землището на с.Малък Манастир – публична общинска собственост.
- Обект на концесията: водоем, представляващ имот с № 000290, с площ от 107,773 дка, находящ до местностите „Дълбок път”, „Гюлев връх“ и „Лала пигади“ в землището на с.Малък Манастир – публична общинска собственост, съгласно АОС №43/04.03.1998г.
ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.
ІV. Максимален срок на концесията – 25 години.
- Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.
VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:
– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;
– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;
– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.
VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор
- Основни права и задължения на концесионера:
1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.
1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.
1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.
1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.
1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.
1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.
1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.
1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.
1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.
1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016г. и да съобразява дейността си с действащото законодателство.
1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.
1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.
1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.
1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:
- При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
- Изготвяне и актуализиране на авариен план;
- Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
- Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
- Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
- Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
- Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.
1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.
1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.
1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.
1.13. Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.
1.14. При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.
1.15. Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.
1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;
1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на обекта.
1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:
1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
1.18.3. Концесионерът е длъжен:
1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);
1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;
1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.
1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.
1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.
1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.
1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.
1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.
- Основни права и задължения на концедента:
2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.
2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.
2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.
2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.
2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.
2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.
2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.
VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.
ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор, концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.
ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:
- Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 1 980лв., без ДДС.
- Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
- Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
- Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
- Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
- Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
- За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
- При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.
ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната
Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обекти – концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.
ХV. Критерии за оценка на офертите:
- Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.
Кi
Пк = ––– . 80
Кmax
където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;
Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.
Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.
- Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.
Сi
Пи = ––– . 20
Cmax
където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;
Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.
Пи може да бъде от 0 до 20.
Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.
Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.
Пок = Пк + Пи
Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.
Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.
За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.
На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.
ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.
Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.
Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.
Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.
Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:
- участника, определен за концесионер;
- участника, класиран на второ място.
Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.
- Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир – имот № 000290, в землището на с. М.Манастир, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.
8.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, язовир представляващ имот с № 000292, находящ в местността „Червен бряг” в землището на с.Гранитово
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
232/21/8/ Общински съвет – Елхово:
- На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:
І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:
Имот № | Местност | Начин тр.ползв. | Площ-дка |
АОС |
Скица № |
000292 | „Червен бряг” | Язовир | 20,817 | №77/18.05.1998г. | КО0788/07.02.2017г. |
ІІ. Предмет и обект на концесията
- Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – язовир, находящ до местността „Червен бряг” в землището на с.Гранитово – публична общинска собственост.
- Обект на концесията: язовир, представляващ имот с № 000292, с площ от 20,817 дка, находящ до местността „Червен бряг” в землището на с.Гранитово – публична общинска собственост, съгласно АОС №77/18.05.1998г.
ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.
ІV. Максимален срок на концесията – 15 години.
- Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.
VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:
– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;
– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;
– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.
VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор
- Основни права и задължения на концесионера:
1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.
1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.
1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.
1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.
1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.
1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.
1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.
1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.
1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.
1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016г. и да съобразява дейността си с действащото законодателство.
1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.
1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.
1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.
1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:
- При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
- Изготвяне и актуализиране на авариен план;
- Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
- Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
- Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
- Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
- Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.
1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.
1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.
1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.
1.13. Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.
1.14. При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.
1.15. Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.
1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;
1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на обекта.
1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:
1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
1.18.3. Концесионерът е длъжен:
1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);
1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;
1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.
1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.
1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.
1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.
1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.
1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.
- Основни права и задължения на концедента:
2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.
2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.
2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.
2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.
2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.
2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.
2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.
VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.
ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор, концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.
ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:
- Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 480лв., без ДДС.
- Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
- Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
- Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
- Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
- Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
- За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
- При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.
ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната
Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обекти – концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.
ХV. Критерии за оценка на офертите:
- Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.
Кi
Пк = ––– . 80
Кmax
където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;
Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.
Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.
- Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.
Сi
Пи = ––– . 20
Cmax
където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;
Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.
Пи може да бъде от 0 до 20.
Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.
Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.
Пок = Пк + Пи
Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.
Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.
За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.
На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.
ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.
Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.
Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.
Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.
Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:
- участника, определен за концесионер;
- участника, класиран на второ място.
Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.
- Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир – имот № 000292, в землището на с. Гранитово, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.
9.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Предоставяне на концесия за услуга на обект – публична общинска собственост, язовир представляващ имот с № 000012, находящ в местността „Черния мост” в землището на с. Стройно
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
233/21/9/ Общински съвет – Елхово:
- На основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и във връзка с чл.39 от Закона за концесиите:
І. Открива процедура за предоставяне на концесия за услуга на следният обект – публична общинска собственост:
Имот № | Местност | Начин тр.ползване | Площ-дка |
АОС |
Скица № |
000012 | „Черния мост” | Водоем-язовир | 134,487 | №50/04.03.1998г. | К00058/07.02.2017г. |
ІІ. Предмет и обект на концесията
- Предмет на концесията: Община Елхово предоставя концесия за услуга за експлоатация на обект – язовир, находящ в местността „Черния мост” в землището на с. Стройно – публична общинска собственост.
- Обект на концесията: язовир, представляващ имот с № 000012, с площ от 134,487 дка, находящ в местността „Черния мост” в землището на с. Стройно – публична общинска собственост, съгласно АОС №50/04.03.1998г.
ІІІ. Стопански дейности, които могат да се осъществяват чрез обекта на концесията – рибовъдство, напояване, спортен риболов, туристическа и други развлекателни дейности.
ІV. Максимален срок на концесията – 25 години.
- Начална дата на концесията – датата на влизането в сила на концесионния договор.
VІ. Условия за осъществяване на концесията, както и обстоятелствата от фактически или правен характер, настъпването или изменението на които може да доведе до нарушаване на икономическия баланс – нарушаването на икономическия баланс на дейностите, свързани с нормалната ефективност и безопасна експлоатация на хидротехническото съоръжение и дейностите, предмет на концесията, може да възникне в резултат на влиянието на три основни групи от фактори:
– фактори, свързани с евентуални промени и/или претенции към собствеността на обекта. В момента такива обстоятелства не са установени;
– фактори, свързани с евентуални промени в начина и организацията за ползване на води от язовира;
– фактори, свързани с нарушаване правилата за техническа експлоатация и безопасност, регламентирани в действащото законодателство. В този случай отговорността за всички потенциални щети и пропуснати ползи е на концесионера, с оглед на задължението му да извършва всички мероприятия по текущото поддържане, ремонт и реконструкция на хидротехническите съоръжения. Тези задължения на концесионера са обвързани с целевото изразходване на определени средства, с които е намалена стойността на концесионното плащане.
VІІ. Основни условия и елементи на концесията, включително основните права и задължения на страните по концесионния договор
- Основни права и задължения на концесионера:
1.1. Да използва обекта добросъвестно, съгласно неговото предназначение и дейностите, за които е предоставена концесията, като не допуска действия които могат да доведат до икономическа неизгодност на бъдещата му експлоатация, както и да не променя по какъвто и да било начин предназначението на обекта.
1.1.1. Да не извършва и да не допуска извършването на незаконно строителство на концесионната територия.
1.1.2. Да съгласува предварително с концедента извършването на строителство и подобрения на концесионната територия.
1.1.3. Да изпълни проектите, предвидени в инвестиционното предложение, по начина и в сроковете, договорени с концедента.
1.1.4. Неизпълнението на проектите, в сроковете, предвидени в инвестиционното предложение, е основание за едностранно прекратяване на договора от страна на концедента.
1.2. Да ползва язовира, като осъществява в него дейностите, регламентирани в концесионната документация, както и всички други дейности, които не противоречат на условията на концесионния договор и не са забранени от действащото законодателство. Да организира и извършва всички дейности в съответствие с изискванията на действащото законодателство.
1.3. Да ползва съоръженията на язовира и изградената инфраструктура.
1.4. Да предаде язовира и свързаните с него технологични и инфраструктурни съоръжения на собственика, при изтичане срока на концесията, в техническо и функционално състояние, отговарящо на срока за съществуването им и гарантиращо нормалната и безопасна експлоатация на язовира.
1.5. Да заплаща на концедента дължимите концесионни плащания при условия и срокове, договаряни между страните.
1.6. Да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
1.7. Да изпълнява изцяло всички задължения на собственика по експлоатацията и ползването на язовира, хидротехническите и инфраструктурните съоръжения, регламентирани в Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние – ДВ бр. 81/14.10.2016 г и да съобразява дейността си с действащото законодателство.
1.7.1. Към момента на подписване на концесионния договор концесионерът трябва да отговаря на изискванията за оператор на язовирна стена, съгласно пар. 1 ал. 1 т. 95 от Допълнителните разпоредби на Закона за водите, или да има договор за извършване на дейностите, предвидени в чл. 138 в от Закона за водите, с друго лице отговарящо на изискванията за оператор на язовирна стена.
1.8. Да набира целево средства за ремонт на язовира, обслужващите го съоръжения и инфраструктура, в размера, посочен във Финансово-икономическия анализ, за изразходването на които да предоставя отчет на концедента.
1.8.1. Средствата по т. 1.8 могат да се изразходват изцяло през годината, в която са отчислени или част от тях да се изразходват авансово за реализацията на по-мащабни работи и/или съоръжения, след което да се приспаднат от текущите разходи за техническа експлоатация, поддръжка и ремонт през следващите години.
1.9. До 31.03. на всяка календарна година да подава декларация за изпълнението на следните текущи ежегодни мероприятия:
- При наличие на слягания, коловози, прокопавания и други нарушения по короната на стената незабавно да се възстановява нормалния профил, плътността и равнинносттаи;
- Изготвяне и актуализиране на авариен план;
- Почистване от растителност и възстановяване на нормалния профил на сухия и мокрия откос на стената;
- Поддържане на кота на преливния ръб, осигуряваща нормална и безопасна експлоатация на язовира;
- Поддържане в добро техническо състояние на основния изпускател;
- Почистване от дървета и храсти на каналите след крана на основния изпускател и преливника;
- Поддържане проводимостта на отводния канал в съответствие с параметрите на преливните съоръжения на разстояние 500 м. от язовирната стена.
1.10. Да предостави, по указание на концедента, места за общо ползване на водите и да осигури ползване на вода за напояване, по начин и в обем, съответстващ на изискванията на действащото законодателство и текущо договарян между страните, който не възпрепятствува основната дейност по концесията в обема, предвиден във Финансово-икономическия анализ.
1.11. Да допуска по всяко време представители на компетентните контролни органи и представителите на концедента, както и да предоставя документацията, уточнена в договора.
1.12. При форсмажорни обстоятелства да предоставя ресурси и съдействие, по ред текущо уточняван между страните.
1.13. Да запази и поддържа екологичната биосреда в язовира, с оглед комплексно използване на водите. Да изпълнява мероприятията посочени в Екологичния анализ на концесионната документация.
1.14. При необходимост да представи оценка за въздействие върху околната среда, съгласно изискванията на действащото законодателство.
1.15. Да поддържа работни места на трудов договор, най-малко в обема, предвиден в Социалния анализ на концесионната документация.
1.16. Да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента;
1.17. Да заплаща всички дължими държавни такси и всички данъци и такси по ЗМДТ, свързани с експлоатацията на обекта.
1.18. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред:
1.18.1. Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
1.18.2. Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
1.18.3. Концесионерът е длъжен:
1.18.3.1. Да изготви авариен план съгласно чл. 138а, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ) и по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ);
1.18.3.2. Да съгласува аварийния план по предходната подточка с концедента и със собствениците на каскадно разположените хидротехнически съоръжения по поречието на реката, както и със собствениците на други съоръжения, свързани с язовира, в тримесечен срок от подписването на концесионния договор;
1.18.3.3. Незабавно да предприема мерки по изпълнение на всички предписания по техническото състояние и експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея, дадени от компетентните органи.
1.18.4. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.35, ал.3 от ЗЗБ.
1.18.5. Концесионерът е длъжен да изпълнява задълженията по чл.142 от ЗВ.
1.18.6. Концесионерът е длъжен да изпълнява всички изисквания на компетентните органи, свързани с националната сигурност, отбраната на страната и опазването на обществения ред.
1.19. Концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, относно опазването на културни ценности, както и препоръките и указанията на компетентните органи.
1.19.1. Когато при извършване на дейности, свързани с поддръжката на обекта и неговото обслужване, бъдат открити структури и/или находки, имащи признаци на културни ценности, концесионерът е задължен временно да прекрати работа и незабавно да уведоми концедента за това. Двете страни по договора са длъжни да предприемат мерки за запазване на откритите структури и/или находки и да уведомят незабавно Регионалния исторически музей и Националния институт за недвижимо културно наследство, както и Министерството на културата.
- Основни права и задължения на концедента:
2.1. Да получава концесионните плащания в срокове и по условия, описани в договора.
2.2. Право на собственост върху язовира, инфраструктурата и други активи, описани в договора.
2.3. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по договор, включително и чрез право на достъп до обекта и получаване на информация и документи.
2.4. Да прекрати едностранно договора при неизпълнение на задълженията на концесионера.
2.5. Да не пречи на концесионера да изпълнява задълженията си по договор, освен в случаите, регламентирани в действащото законодателство или при форсмажорни обстоятелства.
2.6. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията, ако действията на концесионера са съобразени с договорните условия.
2.7. Да развали договора, по реда и при условията, предвидени в пар. 3 на Преходните и заключителните разпоредби на Закона за сдружения за напояване.
VІІІ. Условия за възлагане на обекта на концесията от подизпълнители – концесионерът следва да съобразява договорите си с подизпълнителите с изискванията към самия концесионер и обектите, които се изграждат, както и с изискванията на закона.
ІХ. Условия и/или забрани за отдаване на обекта на концесията под наем и за предоставяне на дейности по експлоатацията и поддържането му на подизпълнители – да не прехвърля правата и задълженията си по концесионния договор на трети лица, освен ако това не е уговорено с концедента.
Х. Гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор: За изпълнението на задълженията по концесионния договор, концесионерът внася при подписването на договора сума в размер на 50 % от договорената при явяването на конкурса годишна концесионна вноска, която му се връща след изтичането на договора. Начинът на внасяне се определя в конкурсната документация.
ХІ. Условия и форма за извършване на концесионното плащане:
- Размерът на еднократното концесионно плащане, дължимо към датата на влизане в сила на концесионния договор се определя от предложението на концесионера, но не може да бъде по-малко от определеното във финансово-икономическия анализ начално годишно концесионно плащане, а именно – 2 340 лв., без ДДС.
- Минимално годишно концесионно плащане – размера на годишно концесионно плащане.
- Форма и ред за извършване на концесионното плащане. Годишното концесионно плащане е в парична форма – лева и се превежда от концесионера по банков превод по банкова сметка на Община Елхово или касата на община Елхово.
- Максимален гратисен период, през който концесионерът се освобождава от извършване на годишно концесионното плащане – не се предвижда.
- Годишното концесионно плащане се изплаща в срок до 31.01. на годината за която е дължимо, по начин, текущо договарян между страните.
- Корекция на концесионното плащане се извършва в тримесечен срок след края на всеки период от 2 години (или в тримесечен срок след период, в който ръста на цените е повече от 15 %) с индекса на цените и инфлацията на Националния статистически институт през изминалия период.
- За закъснение при изплащане на концесионното плащане концесионерът дължи санкция в размер на законната лихва за периода след срока, посочен в т. 5.
- При закъснение на изплащането на концесионното плащане с повече от една година след срока, посочен в т. 5, концедентът може да прекрати едностранно договора.
ХІІ. Изисквания, свързани с националната сигурност и отбраната на страната
Концесионерът е длъжен да спазва изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, опазване на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
Концесионерът е длъжен да уведомява незабавно концедента за нововъзникнали обстоятелства, създаващи опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред.
ХІІI. Условия за опазването на околната среда, на човешкото здраве и на защитените територии, зони и обекти – концесионерът е длъжен да спазва действащото в страната законодателство, което урежда въпросите на опазването на околната среда, човешкото здраве, защитените територии, зони и обекти и обществения ред.
ХІV. КОНЦЕСИОНЕРЪТ се задължава да застрахова обекта на концесията, в т.ч. за всички възможни щети и неблагоприятни последици от неговата експлоатация, техническо поддържане и ремонт за срока на концесията за своя сметка и в полза на концедента.
ХV. Критерии за оценка на офертите:
- Показател, оценяващ предложената стойност на месечното концесионно плащане (Пк) – с относителна тежест 80%.
Кi
Пк = ––– . 80
Кmax
където Кi [лв.] – предложена от от i–я участник стойност на концесионното плащане;
Кmax [лв.] – най-високата предложена стойност на концесионното плащане.
Стойността на Пк може да бъде от 0 до 80.
- Показател, оценяващ направеното инвестиционно предложение (Пи) – с относителна тежест 20%. Отчита се на основата на изготвеното от участника инвестиционно предложение. Срокът за изпълнение на инвестиционното предложение е 5 години, считано от началото на концесията. Инвестиционното предложение е неразделна част от общото предложение на участника и включва разпределение на предложената инвестиция по отделни обекти и съоръжения, както и по години.
Сi
Пи = ––– . 20
Cmax
където Сi – стойност на инвестиционното предложение на i – я участник;
Cmax – най-високата предложена стойност на инвестиционното предложение.
Пи може да бъде от 0 до 20.
Участник, който не направи инвестиционно предложение (или чието предложение не е прието от комисията) получава оценка Пи = 0.
Окончателната оценка на предложението на даден участник ще се определи съобразно стойността на интегрален показател (Пок), който представлява сбор от показателите, мотивирани в т. 1 и 2, отчитащи и относителните тежести на отделните критерии.
Пок = Пк + Пи
Стойността на Пок може да бъде от 0 до 100.
Печели предложението, за което се получава най-висока стойност на Пок.
За предложената концесионна вноска предложенията се класират по низходящ ред, като най – високата предложена цена получава съответно първо място, като му се присъждат максималния брой точки. Оценките на останалите кандидати за критериите се определят, като съответните предложения се разделят на най – доброто предложение и се умножават по максималните точки за съответния критерий.
На първо място се класира кандидата получил най-висока оценка.
ХVI. Гаранцията за участие – може да е под формата на внесен депозит или банкова гаранция. Формата на гаранцията се избира от съответният участник. Размер и начин на плащане на гаранция за участие в процедурата за предоставяне на концесия – 50% от началното годишното концесионно плащане, което при сключване на договор се възстановява. Начин на плащане – по банков път или в касата на Община Елхово.
Когато гаранцията е под формата на банкова гаранция, при издаването й трябва да се осигури валидност, която да гарантира усвояването й съгласно изискванията на Раздел V “Гаранции“ от Закона за концесиите.
Гаранцията се освобождава с решение на органа, който организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия, в 7-дневен срок от изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на концесионер, съответно на решението за прекратяване на процедурата.
Гаранциите на участници, които са преустановили участието си в процедурата чрез оттегляне на офертата преди изтичането на срока й на валидност, се задържат, съответно се усвояват.
Не се освобождава в срока по чл. 55, ал. 3 от ЗК гаранцията на:
- участника, определен за концесионер;
- участника, класиран на второ място.
Гаранцията на участник, определен за концесионер, се задържа, съответно се усвоява, в случаите, когато той не сключи концесионния договор в определения срок, а когато го сключи – гаранцията се освобождава в 7-дневен срок.
- Общински съвет Елхово възлага на кмета на Община Елхово да организира провеждането на процедурата за предоставяне на концесия на Язовир – имот № 000012, в землището на с. Стройно, съгласно изискванията на ЗОС, Закона за концесиите и Правилника за прилагане на закона за концесиите и да внесе в Общински съвет доклад, относно резултатите от проведената процедура за вземане на решение за определяне на концесионер. Препис от решението да се изпрати на кмета на Община Елхово, за сведение и изпълнение.
10.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Определяне на пазарна цена за продажба на недвижим имот частна общинска собственост.
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
234/21/10/ Общински съвет – Елхово:
- На основание чл. 21, ал. 1 т. 8 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, чл. 41, ал. 2 от Закона за общинската собственост и чл. 26, ал. 5 от Наредба № 5 за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинското имущество, Общински съвет – Елхово определя пазарната цена за продажба на недвижим имот частна общинска собственост представляващ 530/2710 кв. м. ид. ч. от дворно място цялото с площ 2 710 кв. м. съставляващо поземлен имот ІV-582 кв. 78 по плана за регулация и застрояване на с. Гранитово одобрен със заповед № 89 от 1984 г., при граници на северозапад – поземлени имоти І-583, ІІ-583 и ІІІ-583, на изток – мера, на юг – улица и на запад – поземлен имот V-581на стойност 1 740,00 лв. без ДДС.
- Възлага на кмета на общината да издаде заповед за прекратяване на съсобственост и сключи договора за покупко-продажба.
11.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Отпускане на еднократни социални помощи на граждани от общината.
ВНОСИТЕЛ: д-р Блага Георгиева – председател на ПК по социална политика и обществени дейности
ОбС РЕШИ:
235/21/11/ Общински съвет – Елхово:
- I. На основание чл.21, ал.1, т.23 от ЗМСМА и писмо № ФО – 1/09.01.2017 г. на МФ, Общински съвет–Елхово предоставя еднократно финансово подпомагане на:
- Иван Матев Матев, с. Изгрев – 150.00 лв.
- Желяза Димова Атанасова, с. Изгрев и Христо Денишев Атанасов, с. Гранитово – 200.00 лв.
- Милка Атанасова Иванова, гр. Елхово, ул. Кара Кольо 7 – 50.00 лв.
- Живко Стойчев Добрев, гр. Елхово, ул. Охрид 50 – 100.00 лв.
- Станка Янкова Иванова, с. Лесово – 100.00 лв.
- Катя Иванова Митева, гр. Елхово, ул. Арда 9– 100.00 лв.
12.ДОКЛАДНА ЗАПИСКА ОТНОСНО: Даване на съгласие за предоставяне на безвъзмездно право на собственост на поземлен имот с идентификатор № 27382.500.157, по кадастралната карта на град Елхово от управителя на „МБАЛ – СВЕТИ ИВАН РИЛСКИ” ЕООД, гр. Елхово на МЗ за нуждите на Центъра за спешна медицинска помощ – гр. Ямбол – филиал Елхово
ВНОСИТЕЛ: Петър Киров – кмет на община Елхово
ОбС РЕШИ:
236/21/12/ Общински съвет – Елхово:
- 1. На основание чл. 21, ал. 1, т. 23 от ЗМСМА Община Елхово в качеството си на съсобственик на 11 478/ 33 478 ид.ч.кв. м.(единадесет хиляди четиристотин и седемдесет и осем квадратни метра в числител, тридесет и три хиляди четиристотин и седемдесет и осем в знаменател) от ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с идентификатор № 27382.500.157 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка сто петдесет и седем) по кадастралната карта на град Елхово, трайно предназначение на територията: урбанизирана, начин на трайно ползване: за обект комплекс за здравеопазване, идентичен с урегулиран поземлен имот І (едно) – за болница, в квартал 17А (седемнадесет буква „а“) по последния регулационен план на града, при граници на поземления имот по кадастралната карта: ПИ № 27382.500.9817 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка девет хиляди осемстотин и седемнадесет), ПИ № 27382.500.9730 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка девет хиляди седемстотин и тридесет), ПИ № 27382.500. 9733 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка девет хиляди седемстотин тридесет и три), ПИ № 27382.500.9731 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка девет хиляди седемстотин тридесет и едно), ПИ № 27382.500.9580 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка девет хиляди петстотин и осемдесет), ПИ № 27382.500.4282 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста осемдесет и две), ПИ № 27382.500.4277 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста седемдесет и седем), ПИ № 27382. 500.4276 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста седемдесет и шест), ПИ № 27382.500.4274 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста седемдесет и четири), ПИ № 27382.500.4273 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста седемдесет и три), ПИ № 27382.500.4271 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста седемдесет и едно), ПИ № 27382.500.4269 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста шестдесет и девет), ПИ № 27382.500.4268 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста шестдесет и осем), ПИ № 27382.500.5316 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка пет хиляди триста и шестнадесет), ПИ № 27382.500.4253 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди двеста петдесет и три), ПИ № 27382.500.4316 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка четири хиляди триста и шестнадесет), ПИ № 27382.500.2588 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка две хиляди петстотин осемдесет и осем), ПИ № 27382. 500.7190 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка седем хиляди сто и деветдесет),
дава съгласието си на съсобственикът „МБАЛ– Свети Иван Рилски” ЕООД, гр. Елхово да учреди безвъзмездно право на ползване за срок от 10 години с опция за удължаване след изтичането на определения срок на Министерството на здравеопазването за нуждите на Центъра за спешна медицинска помощ – гр. Ямбол – филиал Елхово върху терен с площ от 170/33 478 ид. ч. кв.м. от собствените й 22 000/33 478 ид. ч. кв.м. от ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с идентификатор № 27382.500.157 (двадесет и седем хиляди триста осемдесет и две точка петстотин точка сто петдесет и седем).
- 2. Упълномощава управителя на „Многопрофилна болница за активно лечение – Свети Иван Рилски” ЕООД, гр. Елхово да предприеме необходимите действия за изпълнение на взетото по-горе решение.
Вярно,
Гл.специалист ОбС: Председател на ОбС /П/
/Мария Петрова/ /Николай Тончев /