ПОДОБРИ СЕ КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ

         Намаляване броя на лицата с увреждания, настанени в специализираните институции и създаване на условия за тяхната социално включване; подобряване качеството на живот на хората с увреждания и на тежко болни самотни хора, чрез подобряване достъпа им до социални услуги

          Намаляване броя на лицата с увреждания, настанени в специализираните институции и създаване на условия за тяхната социално включване; подобряване качеството на живот на хората с увреждания и на тежко болни самотни хора, чрез подобряване достъпа им до социални услуги; повишено качество на предоставяните социални услуги в общността; повече обслужени хора с увреждания и тежко болни самотни хора; подкрепа на хората с увреждания и техните семейства са резултатите, които постигнаха в Елхово с реализацията на проект “Предоставяне на социални услуги за хора с увреждания”.

            В рамките на 14 месеца 30 души с трайни увреждания от Елхово и селата Трънково, Пчела, Малък манастир, Бояново и Раздел получиха специализирана помощ според нуждите си. Това са хора с над 50% трайно намалена работоспособност, с определена чужда помощ, които се нуждаят от подпомагащи услуги в ежедневието си. В същото време проектът осигури заетост на 15 безработни лица, които преминаха обучение за предоставяне на услугата “Социален асистент”. Социалните асистенти работиха да подобряване на качеството на живота на потребителите и подпомагане на процеса на социалната им интеграция. Във връзка с това те осъществяват контакти с близките и семействата на потребителите, като ги информират за тяхното здравословно състояние, участват при изготвянето на индивидуалните програми.

            Община Елхово инициира проучване на удовлетвореността на потребителите от получаваните услуги като част от своята дейност по мониторинг и оценка на проекта. На два етапа екипът на проекта извърши анкетиране сред потребителите на услугата.

Анализът на отговорите показва обща удовлетвореност от услугите, получавани от социалните асистенти по домовете на потребителите. Тази висока оценка е съпроводена от активно използване на широк асортимент социални услуги. Най-често използваните услуги са: ежедневно почистване на дома (96,67%) и основно почистване на дома (96,67%). В общата йерархия като относително най-слабо използвани се очертават услугите поддържане на личната хигиена (60 %) и приготвяне на храна и хранене (56,67%). Социалният асистент винаги идва навреме, посещава потребителите точно според изготвения график в удобно за тях време, показва още анкетата. Самите асистенти проявяват висока адаптивност и гъвкавост при съобразяване с конкретните нужди на бенефициентите. Всички ползватели заявяват, че асистентът “винаги прави нещата, които те очакват и искат да прави”. Много силно доказателство за добрата и коректна работа на социалните асистенти е  фактът, че 100% от анкетираните не са имали оплакване от обслужващият ги социален асистент. Всички потребители изразяват удовлетвореността си от наличието на проекта и изразяват желанието си и в бъдеще да ползват услугата.Анкетираните са на възраст от 20 до над 70г. като преобладаващата част са възрастни хора над 70г. 60% от тях са жени.

Резултатите от проекта бяха отчетени на пресконференция в която взеха участие г-н Орхан Юсеинов –  зам. областен управител на област Ямбол, г-н Александър Братанов – гл. експерт от областна администрация Ямбол, г-жа Спасова – директор на Регионална дирекция “Социално подпомагане” Ямбол, г-н Димитър Стойков – НТС Елхово, кметове на населени места, общински съветници, представители на партниращите организации, социални асистенти, потребители на услугата и др.

Кметът на община Елхово г-н Петър Киров поздрави екипа за добре свършената работа по проекта и сподели с присъстващите категоричната воля на общината да продължи грижата си за възрастните и самотни хора като търси всички възможни начини за предоставяне на тези социални услуги, от които хората имат нужда.

 Проектът на община Елхово се реализира с финансовата подкрепа на Програма ФАР BG 2005 / 017 – 353.01.02 – 2.41 Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи и в партньорство със сдруженията  “Общински клуб на хората с увреждания” и “ Партньори за Европейско развитие” – Елхово.