Празник на традиционната тракийска баница „Баница вита – два пъти превита“

В празничният 6 септември, малки и големи се събраха на Централния площад в град Елхово за да се насладят на традиционната тракийска баница. Празникът „Баница вита – два пъти превита“ за поредна година превърна град Елхово в център на кулинарните и културни традиции. Събитието има за цел да съхрани и популяризира едно от най-емблематичните ястия на българската кулинарна традиция – баницата, като в случая особен акцент се поставя върху уникалния й вариант от региона на Тракия. Организаторите на празника – Община Елхово и НЧ „Развитие – 1893“ гр. Елхово се радват, че ежегодното провеждане на събитието е един своеобразен и чакан празник за жителите на общината.

Още от сутринта градският площад се изпълни с аромати на прясно изпечена баница. Десетки участници от града и от малките населени места в общината представиха своите кулинарни произведения. Баниците варираха по вид – от традиционната с яйца и сирене до по-нетрадиционни варианти с плънки от лапад, орехи, стафиди, тиква, ориз и локум. Както всяка година беше подготвен рецептурник, в който са събрани всички от представените рецепти, за тези, които желаят да опитат сами да приготвят някоя от баниците у дома.

Празникът, освен конкурсна, имаше и демонстративна част – Георги Хаджиев от село Пчела и Милена Колева от село Раздел показаха как се разточват тънки домашни кори и как се приготвят традиционните за нашия край баници.

Специален гост и жури на празника беше Ути Бъчваров, който опита всяка от баниците, коментира ги и даде ценни съвети на готвачите. Той поздрави участниците за майсторлъка и отбеляза гостоприемството на жителите на Община Елхово. В качеството си на жури, той присъди общо 18 награди. Списък на всички наградени може да видите тук. Голямата награда на кмета бе връчена на НЧ „Съгласие – 1930“ с. Кирилово, а наградата на НЧ „Развитие – 1893“ гр. Елхово получи НЧ ,,Възраждане-1930г.’’ с.Изгрев.

И тази година Празникът на тракийската баница в Елхово се превърна в нещо много повече от дегустация на традиционни ястия – той е символ на единството и любовта към българските корени, свързва поколенията и носи със себе си послание за запазване на културната идентичност.