Работна среща на тема „Река Тунджа- проблеми и възможности”се проведе в сградата на Европейския информационен център в град Елхово. Срещата се провежда по инициатива на кмета на община Елхово г-н Петър Киров съвместно с Институт за устойчиво развитие Елхово.
Работна среща на тема „Река Тунджа- проблеми и възможности”се проведе в сградата на Европейския информационен център в град Елхово. Срещата се провежда по инициатива на кмета на община Елхово г-н Петър Киров съвместно с Институт за устойчиво развитие Елхово.
В срещата взеха участие депутатите Александър Стойков и Светослав Тончев, Областният управител на област Ямбол Таня Димитрова, представители на всички пет общини в областта, учени от Института по водни проблеми към БАН, Селскостопанска академия, Института по земеделие в Карнобат, УАСГ, служители на Басейнова дирекция – Пловдив и на Агенцията по хидромелиорации.
Дискусията бе продиктувана от наводненията, причинени от река Тунджа в областта през февруари 2010 г. Основната й цел бе да се подходи към изготвяне на цялостна стратегия за справяне с проблемите, причинени от реката.
Г-н Киров откри срещата, приветства участниците и запозна присъстващите със състоянието на района в близост до реката по време на критичните й стойности, предприетите действия от администрация, необходимостта от превантивни дейности. Кметът на Елхово Петър Киров бе категоричен, че реката е ресурс за развитие на селското стопанство в региона, както и за еко и воден туризъм. Важно е да се направи обстоен анализ и да се посочат най-критичните места, за да могат общините да бъдат най-адекватни в действията си, подчерта г-н Киров.
Участниците коментираха конкретните рискови области в отделните общини, като всички бяха единодушни, че мерките за тяхното преодоляване трябва да бъдат осмислени в своята краткосрочна, средносрочна и дългосрочна перспектива.
Обсъдени бяха възможностите за изготвяне на карта с рисковите зони в региона и изграждането на язовир на река Тунджа, а присъстващите народни представители подкрепиха тезата, че е нужна и промяна в законодателната рамка, касаеща управлението на водните ресурси. Всички участници бяха на мнение, че при правилна политика на управление, реката може да се превърне във важен ресурс за развитие на селското стопанство и екотуризма.
Като резултат от срещата се взе решение в срок до две седмици общините да изготвят детайлна информация за проблемните области на своята територия, която да бъде комплектована и обобщена от експертите в Областна администрация – Ямбол. След като учените се запознаят с нея, ще се премине към обсъждане на конкретните мерки, които са нужни за овладяване на водния ресурс в региона.
Областният управител Таня Димитрова подкрепи идеята срещите в този формат да продължат със съдействието на ОА-Ямбол в ролята на опосредстващо звено.