УВЕДОМЛЕНИЕ за инвестиционно предложение относно „Проектиране и изграждане на инсталация за компостиране на разделно събрани битови биоразградими отпадъци“

УВЕДОМЛЕНИЕ

за инвестиционно предложение

от Петър Гендов – Кмет на община Елхово, гр. Елхово, ул. “Търговска“ № 13, БУЛСТАТ 000970165, Тел. +359 478 88004 /централа/, факс: +359 478 88034, obshtina@elhovo.bg,
(име, адрес и телефон за контакт)

гр. Елхово, ул. “Търговска“ № 13
(седалище)

Пълен пощенски адрес: 8700 гр. Елхово, ул. “Търговска“ № 13

Телефон, факс и ел. поща (е-mail):

Тел. +359 478 88004 /централа/, факс: +359 478 88034, obshtina@elhovo.bg,

Управител или изпълнителен директор на фирмата възложител: Петър Гендов – Кмет на община Елхово

Лице за контакти и тел.:  Галина Калканджиева ; тел.: 0478/81269, 0885/195560

УВАЖАЕМИ Г-Н/Г-ЖО ДИРЕКТОР,

 Уведомяваме Ви, че община Елхово има следното инвестиционно предложение:

 „Проектиране и изграждане на инсталация за компостиране на разделно събрани битови биоразградими отпадъци, обслужваща териториите на община Елхово и община Болярово, която ще бъде разположена в поземлен имот 21542.69.11, стар идент. № 069011, в местността „Хумата“, с. Добрич, община Елхово“, финансирана по процедура № BG16FFPR002-2.003 „Мерки за изграждане, разширяване и/или надграждане на общински/регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци“ по Приоритет  2 „Отпадъци” на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г.

Характеристика на инвестиционното предложение:

  1. Резюме на предложението

Регионалното сдружение по управление на отпадъци (РСУО) на общини Елхово и Болярово е директен бенефициент по процедура по процедура № BG16FFPR002-2.003 „Мерки за изграждане, разширяване и/или надграждане на общински/регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци“ по Приоритет  2 „Отпадъци” на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г.

Съгласно т. 11 от Уловията за кандидатстване по цитираната процедура допустими кандидати по програмата са 94 общини от 21 РСУО по Приложение № 8 на Националния план за управление на отпадъците (НПУО) 2021-2028 г. (които не са получили средства от ОПОС 2014-2020 г. за изграждане на инсталации за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци), като едното от тях съгласно т. 16 е РСУО Елхово с 2 общини – Елхово, Болярово.

Към настоящия момент на територията на общините Елхово и Болярово няма изградена инслатация за компостиране на разделно събрани битови биоразградими отпадъци. В тази връзка, с кандидатстването по процедура № BG16FFPR002-2.003, РСУО Елхово и Болярово, планират да бъде изградена 1 брой компостираща инсталация за разделно събрани битови биоразградими отпадъци, с проектен капацитет 1000 т/год., като се предвижда да работи 350 дни в годината, съответно с дневен капацитет: 2,9-3 т/ден.

Инсталацията ще бъде изградена в поземлен имот 21542.69.11, стар идент. № 069011, в местността „Хумата“, с. Добрич, община Елхово, област Ямбол. Имотът е с площ 10 000 кв.м., публична общинска собственост,  Акт № 2647/14.04.2016 г.

За обслужване на инсталацията се предвижда да бъдат осигурени и закупени необходимите съдове, техника и съоръжения, с цел разделно събиране на цялото количество генерирани хранителни и градински биоотпадъци, които към настоящия момент се събират смесено чрез общинските системи за сметосъбиране на битови отпадъци. Предвижда се РСУО Елхово и Болярово да осигури възможност за допълнително разделно събиране и на други видове биоразградими отпадъци (по смисълна на т.3. § 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците (ЗУО)), подходящи за третиране на компостиращата инсталация, като хартия и картон, дървесни отпадъци, които не са масово разпространени и към настоящия момент, също се събират чрез общинските системи за сметосъбиране.

Реализацията на инвестиционното предложение се очаква да окаже съществен принос към постигане на целите към 2030г., относно намаляване на количествата депониране битови отпадъци, регламентирани към чл. 31, ал. 1, т. 4 на ЗУО, а именно: „Системите за разделно събиране, повторна употреба, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, трябва да осигури най-късно до 2030г., подготовка за повторна употреба и рециклиране на най-малко 60 на сто от общото тегло на тези отпадъци“.

Инвестиционното предложение е в съответствие и с целите, мерките и предвижданията на НПУО 2021-2028г. и по-конкретно „Увеличаване на количествата на рециклираните и оползотворени отпадъци“ към Плана за действие на Програмата за достигане на целите за подготовка за повторна употреба и за рециклиране на битовите отпадъци към НПУО 2021-2028г.

Допустимо е две или повече общини от едно и също РСУО по Приложение № 8 на НПУО 2021-2028 г. да подадат общо проектно предложение за разделно събиране на биоразградимите си битови отпадъци и за изграждане и ползване на една инсталация за компостиране на разделно събраните биоразградими битови отпадъци, която да се ползва от всички кандидатстващи общини. За целите на кандидатстване и изпълнение на проектното предложение, ангажиментите между общините – партньори се уреждат в писмена форма със споразумение за партньорство.

При определянето на възложители на обществени поръчки по проекта, общините са длъжни да предвидят, че експлоатацията на изградената в изпълнение на проекта инсталация за компостиране задължително се възлага от всички общини – съсобственици на инсталацията, чиито отпадъци се третират в нея.

Във връзка със задължението експлоатацията на всяка от изградените инсталации да се възложи съвместно от общините – съсобственици на съответната инсталация, същите следва да бъдат определени като съ-възложители по чл. 8, ал. 1 от ЗОП с решение на Общото събрание на регионалното сдружение, взето на основание чл. 26, ал. 1, т. 5 от ЗУО.

Решението на Общото събрание на регионалното сдружение, с което се определят общините – възложители на обществените поръчки по проекта, се прилага към споразумението за партньорство.

Крайният срок за подаване на проектните предложения от общините е 07.10.2024 г., 17:30ч.

Едно от задължителните условия за кандидатстването чрез ИСУН е процедурите по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) задължително трябва да бъдат приключени с издаден и влязъл в сила краен административен акт към етапа на подаване на проектното предложение. Подаденото проектно предложение трябва да съответства на описанието на инвестиционното предложение в издадения и влязъл в сила краен административен акт по реда на глава шеста от ЗООС и да е съобразено с условията и мерките на този акт, ако има такива.

Инвестиционното предложение е ново и попада в обхвата на Приложение № 2, т. 11 буква „б“от ЗООС и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС от компетентния орган – РИОСВ-Стара Загора.

Дейността, обект на проектното предложение представлява дейност по „оползотворяване“ на отпадъци. Съгласно § 1, т. 13 от допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците – „Оползотворяване“ е всяка дейност, която има като основен резултат използването на отпадъка за полезна цел чрез замяна на други материали, които иначе биха били използвани за изпълнението на конкретна функция, или подготовката на отпадъка да изпълнява тази функция в производствено предприятие или в икономиката като цяло.

Дейностите по оползотворяване на отпадъци съгласно Приложение № 2 от ЗУО от настоящото инвестиционно предложение са:

  • R 3 – рециклиране/възстановяване на органични вещества, които не са използвани като разтворители (включително чрез компостиране и други процеси на биологична трансформация);
  • R 10 – обработване на земната повърхност, водещо до подобрения за земеделието или околната среда и
  • R 13 – съхраняване на отпадъци до извършването на някоя от дейностите с кодове R 1 – R 12 (с изключение на временното съхраняване на отпадъците на площадката на образуване до събирането им);

(посочва се характерът на инвестиционното предложение, в т.ч. дали е за ново инвестиционно предложение и/или за разширение или изменение на производствената дейност съгласно приложение № 1 или приложение № 2 към Закона за опазване на околната среда (ЗООС)

  1. Описание на основните процеси, капацитет, обща използвана площ; необходимост от други свързани с основния предмет спомагателни или поддържащи дейности, в т.ч. ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура (пътища/улици, газопровод, електропроводи и др.), предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив:

В съответствие с условията за кандидатстване по процедура № BG16FFPR002-2.003, допустими за финансиране са инсталации за компостиране от открит и закрит тип.

Инвестиционното предложение на община Елхово предвижда изграждане на инсталация за компостиране с технологията на закрито компостиране чрез въртящ се барабанен реактор. Затворените съоръжения са по-предпочитаните в практиката, тъй като тяхната работа не зависи от метеорологичните условия, намалено е замърсяването на околната среда, има по-малки загуни от топлина към околната среда и е по-ефективно управлението на миризмите.

Изборът на подходяща технология за компостиране зависи от редица местни фактори, между които са местопложението на площадката за компостиране, свободните площи, инфраструктурни особености. В тази връзка община Елхово е избрала инсталацията за компостиране да бъде изградена на площадката на РДНО Елхово и по този начин няма да е необходимо да се изгражда допълнителна инфраструктура, нито техническа такава.

Технологичната схемa на инсталацията, която предлага община Елхово за закрито (In-Vessel) аеробно разграждане чрез въртящ се барабанен реактор е представена на Фигурата:

Позициите означени на схемата са както следва.

Машини оборудване:

1. „П“ образни бетонни бункери – поз.1, поз.2, които според вида на отпадъка може да са в затворено, климатизирано помещение или под навес. В случая се препоръчва да са изграден навес над тях с цел да не се овлажняват допълнително от атмосферните условия входящите суровини за аеробното компостиране. В бункерите разделно се събират входящите отпадъци за преработка, както и евентуален пълнител – носител на въглерод, необходим за процеса (дървесни стърготини или раздробена дървесина, хартия и др.) ако има такава необходимост;

2. Челен товарач – поз.3 и поз.6 – челният товарач зарежда смесителя от приемните бункери съобразно предварително зададена рецепта (технологичен протокол за смесване на отпадъците, указващ съотношението С:N, влажност и рН);

3. Смесител – има за цел да хомогенизира отпадъка и дозира подаването му във въртящия се барабан посредством гумено лентов транспортьор. Ако е необходимо преди подаването им в смесителя се раздробяват посредством шредер/дробилка.

4. Аеробен компостиращ въртящ се барабан – аеробен биостабилизатор – поз.4 – метален цилиндричен корпус с вътрешни оребрявания по стените. Барабанът лежи надлъжно върху 2 – 4 броя ролки задвижвани посредством мотор-редукторни групи. В единия край на барабана се осъществява подаването на материала, посредством пресипка от ГЛТ чрез захранване с челния товарач, а на изходящия край се осъществява отвеждането на био стабилизирания отпадък. В горната част на изходящия край на барабана е монтиран въздуховод за засмукване на газовете вътре в барабана чрез вентилатор. Постъпването на свежия въздух се осъществява през входящата пресипка за захранване на барана. За протичане на процеса на аеробно биологично разграждане, барабанът извършва обикновено 6 – 12 оборота на час. Отпадъкът се аерира посредством въртенето и засмукването на въздух от вентилатора. Системата е оборудвана с пулт за управление за контрол на процеса. Вътре в барабана температурата се измерва посредством датчици. За запазване на температурата вътре в барабана и в зависимост от климатичните условия съоръжението може да е на открито, закрито и в затворено помещение или топло изолирано. Капацитетите на съоръжението варират в зависимост от количеството и насипното тегло на отпадъците, които се преработват, както и от обема на барабана, който се запълва до 70%, с цел правилна аерация при въртенето. Най оптимални от транспортна, ценова и експлоатационна гледна точка са обеми на барабани от 4 – 90 м3 ; съоръжението има вграден вентилатор – управлява се от пулта за управление, създава поток на въздух и доставя кислорода необходим за процеса.

  1. Сито за компост – поз. 5 – пресява биологично стабилизирания продукт след аеробния биостабилизатор/въртящия се барабан. Посредством ситото се отделят пясък, камъни, дребни пластмаси и други примеси. Полезната фракция след ситото постъпва за доузряване; Може де се използва ситото, което ще се достави към инсталацията за компостиране на зелени отпадъци. Ситото е опция, когато говорим за биостабилизиране подситова фракция, защото тя ще отива приоритетно за запръстяване на депото и е много вероятно да не се налага в този случай пресяване;
  2. Навес за зреене – поз.7 – доузряване на био стабилизирания материал за около 21 дни. Необходимо е преобръщането на материала на всеки три дни.

Описание на технологията Затворена система с механично обръщане вътре на материала и постоянен контрол на температурата и кислорода  – въртящ се барабан:

Отпадъците за третиране (аеробно разграждане) постъпват в приемни бункери за временно съхраняване. Ако е необходимо преди подаването им в смесителя се раздробяват посредством шредер/дробилка. В случаите, когато имаме третиране на биологични отпадъци с произход от смесени битови отпадъци е необходимо от общия поток смесени битови отпадъци да се подаде само фракция 0-80 мм преминала, през вибрационно сито или сито тип въртящ се барабан. Тази фракция е най-богата на биоразградими материали и съгласно законодателството трябва биологично да се стабилизира/третира преди депониране. Депонирането на биостабилизирана фракция се използва за запръстяване на депата, насипи, рекултивация и други подобни дейности. При тази фракция, биологичните процеси са приключили, няма гниене и отделяне на миризми (метан, амоняк, сероводород и други), които са основни парникови газове. Посредством челен товарач отпадъците от приемните бункери се подават в смесителя. Съобразно обема, вида и природата те се смесват, като челния товарач ги подава в смесителя в различни пропорции. Тук се отчита и контролира влагата (55% – 60%) и съотношението C:N  (20-30:1). Когато се третират утайки от ПСОВ, хранителни отпадъци или други биоразградими се налага добавка на вода и/или дървесни стърготини. Когато се третират зелени отпадъци или други съдържащи целулоза (слама), е добре смесителят да е с разкъсващи ножове. В останалите случаи смесителят може да е само с бъркалка или шнек. След захранването на смесителя с необходимата дневна доза за един или няколко въртящи се барабана, се изчаква известен период от време (около 20 минути) с цел по-добро хомогенизиране на отпадъка. Посредством шнек или лентов транспортьор хомогенизираният вече отпадък се подава през пресипка в барабана на съоръжението. Процесът стартира при първоначално зареждане до макс. 70 – 75% от обема на празния барабан. След първоначалното зареждане започва аеробното биологично разграждане. Разграничават се три фази на процеса:

  • Фаза на нарастване на температурата;
  • Стационарна фаза на висока температура;
  • Фаза на намаляване на температурата.

Първата фаза се характеризира с усилено размножаване на мезофилните микроорганизми, оптималната температура за развитието на които е около 15–35°С. Източник на енергия за бактериите са лесно разградимите органични съединения, които се съдържат основно в хранителните отпадъци – захари, органични киселини и белтъци. В процеса на техния жизнен цикъл се отделя енергия, която повишава температурата на разгражданата маса над 50°С.

Втората фаза се характеризира с развитието на термофилните бактерии и в резултат от техния метаболизъм се увеличава отделянето на топлина – температурите могат да достигнат до 70°С и повече градуса. Обикновено тази фаза е с продължителност от 12 часа до 24 часа. Не трябва да се позволява температурата да надвиши 70°С, защото процесът спира и всички микроорганизми измират.

Третата фаза е свързана с постепенно намаляване на температурата, което е свидетелство за изчерпването на бързоразградимите органични съединение. През този стадий на процеса, термофилната микрофлора преминава в състояние на спори, частично умира, а мезофилната фаза започва отново своето развитие и размножаване благодарение на това, че притежава по-разнообразна и мощна ферментативна система, с помощта на която се разграждат и по устойчивите органични съединения (целулоза и лигнини). При обезвреждане на биоразградимата фракция от битови отпадъци се осъществява не само разпад, но и синтез – образуване на хумусоборазуващи съединения. 

В цикъла на аеробното биотермично разграждане съдържанието на органични вещества в материала се намалява по суха маса с около 16% – 26%. Задължително условие за обезвреждането на биоразградими битови отпадъци се явява експозицията на разграждащата се маса за период не по-малък от 12 часа при темпертура повече от 45°С – 55°С. Необходимата за биотермично разлагане микрофлора се намира в достатъчни количества в битовите и в останалите биоразградими отпадъци. Активирането на нейната жизнеспособност се обезпечава от въртенето на барабана и работата на вентилатора, чрез което се осигурява аерацията на материала от разграждаща се биомаса. Режимът на въртене на барабана трябва да е със скорост 6 – 12 оборота на час. По този начин се обезпечава смесването/хомогенизирането, аерацията и транспорта на материала вътре в барабана. Чрез въртенето и подаването на въздух вътре в обема на барабана се регулира също така и температурата на процеса. Болестотворните организми, антибиотичната плесен и останалите патогени, които постъпват заедно с отпадъка при разграждането на биомасата, умират под въздействие на високите температури. Процесът на температурно аеробно биологично разграждане не предполага преработката на тежки метали.

След първоначалното зареждане, за протичане на по-горе изброените фази и етапи на процеса обикновено са необходими от 3 – 8 дни. Когато се третират биоразградими отпадъци с произход от смесено събрани битови отпадъци се препоръчва материалът да престоява от 5 до 7 дни в барабана на съоръжението. След седмия ден се подава ново количество, което е една седма от обема на барабана, като предварително на изход се отвежда същото количество. Отведеният на изхода материал се пресява за уеднаквяване на фракционния състав за готова продукция – съобразно изискванията и целите които се изисква да се постигнат относно реализацията му. Останалата над ситова фракция може да постъпи отново на вход на съоръжението. По този начин могат да се редуцират разходите за добавка носител на въглерод/дървесен чипс/ да се регулира влагата на входа на биореактора и като допълнителна полза е, че надситовата фракция е носител на микроорганизми, които стартират процеса за аеробното компостиране по-бързо. Зреенето се осъществява под навес и се аерира посредством обръщач на редове или челен товарач. Този процес трае не повече от три до четири седмици и се влияе от климата. По време на зреенето има загуби на тегло от 14 – 20 %. След процеса на зреене готовият продукт е вече напълно биологично стабилизиран и може да се съхранява на открито.

Когато се преработват разделно събрани зелени и  хранителни отпадъци, крайният продукт е компост с най- високо качество. Ако чрез тази технология се преработват утайки от ПСОВ и в случай, че в утайките няма наличие на тежки метали и циклични въглеводороди крайният продукт има много широко приложение, включително след анализ може да се използва наторяване в земеделието, както и  за отглеждане на технически култури, внасяне в горски фонд при залесяване и др.

Предимството на аеробното, термично, биологично разграждане в затворено пространство тип въртящ се барабан пред останалите  аеробни технологии, е че благодарение на въртенето на барабана имаме пълен контрол на достъпа на кислород в целия обем на материала, следствие на което нямаме на практика никакви неприятни миризми. Благодарение на кислорода и влагата се вдига температурата на процеса за много кратко време в целия обем на компостиращата се биомаса, а това е важно за времетраенето му. Също така съществено предимство е необходимата малка площ и ниски инвестиционни и експлоатационни разходи спрямо останалите технологии. Крайният продукт от тази технология е шуплив, рохкав, с тъмно кафяв цвят, лесно се усвоява от растенията, подобрява почвеното плодородие и ухае на гора. 

Параметри необходими за протичане на процеса за аеробно разграждане  – компостиране/биостабилизиране

  1. Съотношение на C:N

Оптималното съотношение C:N трябва да е 20÷30:1 в полза на Азота. Ако отпадъкът, който ще се преработва е с високо азотно съдържание, то задължително трябва да се добави биоразградим отпадък съдържащ въглерод. За регулиране на съотношението C:N обикновенно се използват дървени трици или стърготини, които имат високо въглеродно число. Може да се използват и зелени отпадъци и негодна за материално рециклиране хартия и/или др. Освен енергията, която доставят на микроорганизмите необходима за тяхното размножаване, в същото време дървесните стърготини играят ролята на пълнител. Намаляват влажността и при разбъркване подобряват достъпа на кислород до целия обем на материала за коомпостиране. Примери за съотношение на C:N на различни материали:

Материал         Съотношение C:N

Хартия  1000:1

Раздробена дървесина            500:1

Кухненски остатъци   25:1

Остатъци от зеленчуци 500:1

Окосена трева  12:1

  1. Влажност – 55 – 65%.

Влажността играе много важна роля в процеса на аеробното компостиране за развитието, метаболизма и жизнеността на микроорганизмите, които извършват процеса на аеробното разграждане. Когато влажността спадне под 40% процеса на практика спира и температурата спада. Ако обаче влажността е над 70% се преустановява достъпа на кислород и започва гниене, което е свързано с отделянето на миризми като амоняк, метан, сероводород и др. На практика при влажност над 70% процесът на компостиране/аеробно разграждане не може да стартира. Горната граница на влажността е специфична. Тя зависи до голяма степен от материала, неговите механични свойства и празнините за кислород, които се създават. Дървесните стърготини и чипс, освен въглеродоносител, също могат да регулират влагата и да подобрят достъпа на кислород.

  1. Кислород

Кислородът е важен за подържането на аеробните бактерии, с по-голямо количество и контрол кислород бактериите имат по-голяма активност, при дефицит на кислород те забавят метаболизма си следователно и периодът за получаването на компост е по-дълъг. При недостиг на кислород има и друга опасност – възможна е появата на анаеробни бактерии, които в отсъствието на кислород преработват компостния материал, което води до отделянето на неприятна остра миризма и метан. Преобръщането на материала играе основна роля за достъпа на кислорода в целия обем на разграждащите се биологични отпадъци. Честотата на обръщане, както и автоматизирането на обръщането и неговият контрол са от ключова роля за правилното протичане на процеса. Потребността от кислород зависи от температурата на процеса, влажността на отпадъците, вида и състава на микроорганизмите и бактериите, природата на отпадъците и как се аерира, вентилира или доставя свежия въздух.

  1. рН – оптимален диапазон на рН около 6-7,5
  2. Температура – Температурата на процеса на аеробното биологично разграждане зависи от вида на микроорганизмите, които осъществяват процеса. За мезофилните микроби тя е в порядъка 15–35°С, а за термофилните 45–65°С. Колкото по-висока температура поддържаме, толкова процеса на разграждане е по-бърз. Температурата естествено спада след изчерпването на бързоразградимите органични съединения(захари, органични киселини, белтъци). Температура над 70°С води до тотално спиране на всички биологични процеси. Поддържането на високи температури по време на процеса на аеробно биологично разграждане в диапазон от 45–65°С за време от 24 – 72 часа обеззарява отпадъка от патогени, ларви на насекоми и кълняемост на семена, а термофилните микроорганизми разграждат всички плесени и гъби включително и антибиотична плесен.
  3. Фракционен състав

Фракционният състав на биоразградимия отпадък преди компостиране е в диапазона 0 – 85 мм, с цел по добро хомогенизиране, увеличаване на площта за реакция, бързина на процеса, лесен транспорт през съоръженията и достъпа на кислород в по-голям обем и площ. Когато се третират зелени отпадъци фракционният състав може да е с по-големи размери (съобразно вида на смесителя и другите съоръжения).

          Описание на процеса

Входящите суровини постъпват в два приемни бетонови бункера. Единият е за смесени градински и хранителни отпадъци, а другият е основно за дървесина (храсти и клони). Извършва се предварителен контрол на входящите суровини и ако е необходимо се сортират ръчно, като се отделят примесите от пластмаса, стъкло, строителни отпадъци и метали и други неподходящи за аеробно компостиране. Отделените примеси ще бъдат класифицирани с код 19 12 12 съгласно Наредба № 2 от 23 юли 2014 г. за класификация на отпадъците и ще се предават за последващо третиране на дружество/депо, притежаващо разрешително по чл. 35 от ЗУО или комплексно разрешително за тази дейност.

Така подготвения материал се сдробява с дробилка до размер не повече от 5-6 см. Смесва се като посредством челен товарач се подава в смесителя. Контролира се съотношението С/N 20 – 30:1 и влажността 5 —60%. Материалът се размесва до постигане на хомогенност и от смесителя постъпва в аеробния биореактор. Преди захранването на биореактора се извежда съответното количество материал, който е престоял 5-7 дни в него. Изведеният биоматериал от реактора обикновено е био стабилизиран на около 75% и посредством отново с челния товарач постъпва в зоната за зреене. Зреенето е за период от 3 седмици и необходимо материалът да се преобръща периодично (3-6) дни, задължително да е под навес, за да се избегне преовлажняването му от валежи. При зреенето не се очакват инфилтрати, тъй като по време на активната фаза на компостиране в биореактора материалът е загубил голямо количество от влажността си и вече е с влажност не повече от 30-40 % според природата на входящите суровини. Тези нива на влажност в биологични материали не предполагат течливост и образуване на инфилтрат. След процеса на зреене и охлаждане материалът се премества в зоната за складиране.

Преместеният компост в зоната за складиране се пресява със сито до размер 0-3 см. Фракциите с размер над 3 см се подават отново на вход на инсталацията за до компостиране. След извършване на анализ за стандартизиране на компоста се предава за използване за земеделие. В случай, че анализът покаже, че компоста не е стандартен се използва за запръстяване на РДНО Елхово. Към настоящия момент и очакванията са да не се получава нестандартен компост.

По процедурата се предвижда да се предоставят средства за осигуряване на общините на необходимите съдове, техника и инсталации да се събира разделно цялото количество хранителни и градински биоотпадъци (по смисъла на т. 2 на § 1 от Допълнителните разпоредби на ЗУО), които се събират чрез общинските системи за смесено събиране на битови отпадъци, съответно ще се намали количеството депонирани битови отпадъци и ще се отклонят количества биоразградими битови отпадъци от депониране. При обоснована необходимост може да се осигури възможност допълнително и за разделно събиране и на други видове биоразградими отпадъци (по смисъла на т. 3 на § 1 от Допълнителните разпоредби на ЗУО), подходящи за третиране в компостиращи инсталации – например хартия, картон, дървесни отпадъци, които също се събират смесено чрез общинските системи, не са масово разпространени отпадъци, подходящи са за рециклиране при избраната технология за компостиране и няма друга визия за тяхното последващо третиране, различна от компостиране. По този начин ще се подпомогне изпълнението на задълженията на кметовете на общини по чл. 19, ал. 3, т. 10 от ЗУО.

Допустимите отпадъци, които ще бъдат третирани в инсталацията за компостиране съгласно изискванията на Приложение № 1 от Наредбата за разделно събиране на биоотпадъци и третиране на биоразградими отпадъци са най-малко следните:

Код Наименование Описание на отпадъците
20 02 01 Биоразградими отпадъци Смеси от органични отпадъци от градините и парковете и други зелени биоотпадъци;

Зеленчуци, плодове и градински отпадъци, част от общинските системи за смесено събиране на битови отпадъци;

Окосена трева, сено, листа и др. растителни отпадъци, цветя, част от общинската система за смесено събиране на битови отпадъци;

 

20 01 08 Биоразградими отпадъци от кухни и заведения за обществено хранене Зеленчуци, хранителни отпадъци с произход от домакинствата, част от общинската система за събиране на битови отпадъци
20 03 02 Отпадъци от пазари Биоотпадъци от пазарите;

Зеленчуци и плодове, част от общинската система за събиране на битови отпадъци

20 01 38 Дървесни материали, различни от упоменатите в 20 01 37 Дървесина и храсти, част от общинската система за събиране на битови отпадъци
20 01 01 Хартия и картон

 

Хартия и картон, част от общинската система за събиране на битови отпадъци

Не се предвижда изграждане на нова техническа инфраструктура, нито използване на взрив. За работа на инсталацията ще се използват комуникациите от регионалното депо за неопасни отпадъци, в т.ч. за доставка на ток, вода (при необходимост) и др.

  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение, необходимост от издаване на съгласувателни/разрешителни документи по реда на специален закон, орган по одобряване/разрешаване на инвестиционното предложение по реда на специален закон:

В етап на реализация и експлоатация на инвестиционното предложение не се предполага кумулиране с други съществуващи и/или одобрени инвестиционни предложения.

Необходимите съгласувателни и разрешителни документи ще бъдат издавани от Община Елхово, РДНСК/ДНСК, РИОСВ, Басейнова дирекция „Черноморски район“, ИАОС.

  1. Местоположение:

(населено място, община, квартал, поземлен имот, като за линейни обекти се посочват засегнатите общини/райони/кметства, географски координати или правоъгълни проекционни UTM координати в 35 зона в БГС2005, собственост, близост до или засягане на елементи на Националната екологична мрежа (НЕМ), обекти, подлежащи на здравна защита, и територии за опазване на обектите на културното наследство, очаквано трансгранично въздействие, схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура)

        Инвестиционното предложение ще бъде разположено в поземлен имот 21542.69.11, стар идент. № 069011, в местността „Хумата“, с. Добрич, община Елхово, област Ямбол. Имотът е с площ 10 000 кв.м., публична общинска собственост,  Акт № 2647/14.04.2016 г.

       Имотът граничи с:

         – ПИ № 21542.69.12, стар идент. 069012 – пасище, мера на община Елхово;

         – ПИ № 21542.69.7, стар идент. 069007 – сметище на община Елхово;

         – ПИ № 21542.69.9, стар идент. 069009 – местен път на община Елхово

         – Регионално депо за неопасни отпадъци (РДНО) на община Елхово

Инвестиционният проект ще се реализира извън границите на защитени зони съгласно Закона за биологичното разнообразие, защитени територии и територии за опазване обектите на културното наследство и не се очаква да настъпи значително въздействие върху компонентите на околната среда.

Имотът не попада в защитена зона.

В границата на територията, засегната от инвестиционното предложение няма елементи от Националната екологична мрежа – защитени зони, защитени територии и буферни зони около защитени територии.

На територията на обекта няма чувствителни зони.

Площадката не попада на територията на:

  • национален парк или природен резерват или други защитени територии;
  • райони с неблагоприятни инженеро-геоложки условия, райони с открит карст;

На терена не са извършвани минни разработки, които да създават потенциална опасност от слягане и пропадане.

Предвид местоположението на Община Елхово, спрямо границите на Република България и естеството на проекта не се очаква трансгранично въздействие в резултат от реализацията на проекта.

Не оказва отрицателно влияние върху националната екологична мрежа “Натура 2000”.

       Не се предвижда изграждане на нова пътна инфраструктура. Ще се използва инфраструктурата на РДНО.

  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:

(включително предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди – чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или водовземане или ползване на повърхностни води и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови)

Инвестиционното предложение не предвижда и не е свързано с водовземане от повърхностни или подземни води, заустване на отпадъчни води в повърхностни водни обекти или в съоръжения, които могат да създадат опасност от замърсяване на подземните води, и не е пряко свързано с водовземане и/или ползване на воден обект по смисъла на Закона за водите по смисъла на чл. 4а от Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда.

По време на строителството горния хумусен пласт ще се използва за изграждане на зелените площи. Ще се използват вода, енергия, горива, инертни материали – трошен камък, баластра и др. относими за строителния процес.

За води за питейно-битови нужди, за напояване на тревни площи и измиване на площадки и вътрешни пътища ще се използват комуникациите от регионалното депо за неопасни отпадъци.

  1. Очаквани вещества, които ще бъдат емитирани от дейността, в т.ч. приоритетни и/или опасни, при които се осъществява или е възможен контакт с води:

Предвид избраната технология за компостиране – затворена, не се очаква да се емитират вещества, в т.ч. приоритетни или на опасни вещества, които ще осъществяват или е възможно да осъсществяват контакт с води.

  1. Очаквани общи емисии на вредни вещества във въздуха по замърсители:

С реализацията на ИП не се очакват отделянето на вредни вещества в атмосферния въздух.

Предимството на аеробното, термично, биологично разграждане в затворено пространство тип въртящ се барабан пред останалите аеробни технологии, е че благодарение на въртенето на барабана имаме пълен контрол на достъпа на кислород в целия обем на материала, следствие на което нямаме на практика никакви неприятни миризми.

Въпреки това, с превантивен характер на площадката ще бъдат изпълнявани следните мерки:

– незабавно и ефективно третиране на доставяните входящи отпадъци;

– поддържане на съоръженията и площадката чисти;

  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират, и предвиждания за тяхното третиране:

По време на строителството на обекта ще се образуват типичните за всеки вид СМР отпадъци. За тези отпадъци ще се извършват единствено дейности по предварително съхранение на мястото на образуването им по смисъла на т. 27 от §1 на Допълнителните разпоредби от ЗУО. В следващите таблици сме посочили вида на отпадъците, които биха могли да се генерират по време на строително-монтажните дейности на обекта:

Вид на отпадъка Произход
Код Наименование  
Отпадъци от опаковки Образуват се в резултат на извършваните строително-монтажни дейности
1 15 01 01 Хартиени и картонени опаковки
2 15 01 02 Пластмасови опаковки
3 15 01 03 Дървесни опаковки
4 15 01 06 Смесени опаковки
  Строителни отпадъци  
5 17 04 07 Смеси от метали Образуват се в резултат на извършваните СМР
6 17 01 07 Смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06
7 17 05 04 Почва и камъни, различни от упоменатите в 17 05 03
8 17 06 04 Изолационни материали, различни от упоменатите в 17 06 01 и 17 06 03
  БО  
9 20 03 01 Смесени битови отпадъци От жизнената дейност на работещите на обекта на етап СМР

При етапа на експлоатация на инсталациите ще се образуват смесени битови отпадъци, които ще се събират в контейнери за битови отпадъци и ще се предават за депониране на РДНО Елхово.

При експлоатацията на инсталацията има вероятност да се образуват минимални количества нестандартен компост с код 19 05 03, който ще се използва за запръстяване на РДНО Елхово, но предвид вида на избраната технология, очакванията са да не се получава нестандартен компост.

От предварителния контрол на входящите суровини и когато е необходимо отпадъците ще се сортират ръчно, като се очаква да се отделят примесите от пластмаса, стъкло, строителни отпадъци и метали и други отпадъци, които са неподходящи за аеробно компостиране. Полученият отпадък с код 19 12 12 – други отпадъци (включително смеси от материали) от механично третиране на отпадъци, различни от упоменатите в 19 12 11 и ще се предава за последващо третиране на дружество/депо, притежаващо разрешително по чл. 35 от ЗУО или комплексно разрешително за тази дейност.

  1. Отпадъчни води:

(очаквано количество и вид на формираните отпадъчни води по потоци (битови, промишлени и др.), сезонност, предвидени начини за третирането им (пречиствателна станция/съоръжение и др.), отвеждане и заустване в канализационна система/повърхностен воден обект/водоплътна изгребна яма и др.)

Процесът на аеробно биологично разграждане / компостиране е винаги в недостиг на вода и не се очакват инфилтрати. Предвижда се на площадката да се изгради открит басейн с водонепропусклива мембрана, който да събира площадковите дъждовни води през валежните периоди. Тези води ще се използват за овлажняване на материала на вход на инсталацията, когато има такива и поради тази причина не се налага изграждането на площадкова пречиствателна станция.

  1. Опасни химични вещества, които се очаква да бъдат налични на площадката на предприятието/съоръжението, както и капацитета на съоръженията, в които се очаква те да са налични:

(в случаите по чл. 99б от ЗООС се представя информация за вида и количеството на опасните вещества, които ще са налични в предприятието/съоръжението съгласно приложение № 1 към Наредбата за предотвратяване на големи аварии и ограничаване на последствията от тях)

На площадката на съоръжението не се очаква да бъдат налични опасни химични вещества.

І. Моля да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на глава шеста от ЗООС.

0Моля на основание чл. 93, ал. 9, т. 1 от ЗООС да се проведе задължителна ОВОС, без да се извършва преценка.

0Моля, на основание чл. 94, ал. 1, т. 9 от ЗООС да се проведе процедура по ОВОС и/или процедурата по чл. 109, ал. 1 или 2 или по чл. 117, ал. 1 или 2 от ЗООС.

ІІ. Друга информация (не е задължително за попълване)

0Моля да бъде допуснато извършването само на ОВОС (в случаите по чл. 91, ал. 2 от ЗООС, когато за инвестиционно предложение, включено в приложение № 1 или в приложение № 2 към ЗООС, се изисква и изготвянето на самостоятелен план или програма по чл. 85, ал. 1 и 2 от ЗООС) поради следните основания (мотиви):

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

Прилагам:

  1. Документи, доказващи обявяване на инвестиционното предложение на интернет страницата на възложителя, ако има такава, и чрез средствата за масово осведомяване или по друг подходящ начин съгласно изискванията на чл. 95, ал. 1 от ЗООС.
  2. Документи, удостоверяващи по реда на специален закон, нормативен или административен акт права за иницииране или кандидатстване за одобряване на инвестиционно предложение:
  3. Други документи по преценка на уведомителя:
  • 3.1. допълнителна информация/документация, поясняваща инвестиционното предложение:
  • Протокол за процеса на компостиране във въртящ се барабан;
  • 3.2. картен материал, схема, снимков материал в подходящ мащаб.
  • Скица на имота;
  1. Електронен носител – 1 бр.
  2. 0 Желая писмото за определяне на необходимите действия да бъде издадено в електронна форма и изпратено на посочения адрес на електронна поща.
  3. 0 Желая да получавам електронна кореспонденция във връзка с предоставяната услуга на посочения от мен адрес на електронна поща.
  4. 0 Желая писмото за определяне на необходимите действия да бъде получено чрез лицензиран пощенски оператор.

Приложение 3.1. ПРОТОКОЛ ЗА ПРОЦЕСА НА КОМПОСТИРАНЕ

Приложение 3.2 -скица на имота