Успешен завършек на проекта „Да си подадем ръка“

         На посещение в град Елхово бяха г-жа Беата Олахова и Наташа Кочич от Будапеща, които направиха визита с цел проверка на дейностите и изпълнението по проект „Да си подадем ръка”. С тях бе и директорката на Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства – София (ЦОИДУЕМ), г-жа Лили Ковачева .

На 14 юни на посещение в град Елхово бяха г-жа Беата Олахова и Наташа Кочич от Будапеща, които направиха визита с цел проверка на дейностите и изпълнението по проект „Да си подадем ръка”. С тях бе и директорката на Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства – София (ЦОИДУЕМ), г-жа Лили Ковачева.

Проектът „Да си подадем ръка” се реализира в ЦДГ ”Надежда”, където децата от ромския етнос са около 40%, както и прикрепените филиали от селата Маломирово и Бояново чиито деца са почти 100 % от ромския етнос. Това предимно са деца на безработни родители, с ниска битова култура, не социализирани.

Визитата на „контрольорите” по проекта започна със среща в заседателната зала на община Елхово, на която чуждестранните гости зададоха редица въпроси на екипа по проекта в Елхово. На срещата присъстваха зам. кметът на община Елхово, г-жа Живка Кафеджиева, г-жа Мария Какърова – Директор на ДЦГ „Надежда”, г-жа Венета Димитрова – секретар на община Елхово, г-жа Мария Никова, г-жа Ивана Кърева и др.

След приключване на работната среща гостите на града посетиха, ЦДГ „Надежда” – Елхово, където г-жа Какърова представи детайлна презентация, относно извършените дейности по проекта, след което гостите посетиха и група малчугани в детското заведение.

Те посетиха и един от филиалите на ЦДГ „Надежда” в село Маломирово, след което и ромския клуб в град Елхово. Там бе проведена и среща с ромската общност, където родителите имаха възможност да изразят своето удовлетворение от постигнатите успехи при работата с децата с помощта на проекта „Да си подадем ръка”. Те похвалиха екипа по проекта в град Елхово, които работи с тях през изминалите месеци и си пожелаха повече такива съвместни проекти.

Проверката показа, че проектът кореспондира с главната цел на конкурсната процедура – насърчаване на партньорствата между местните власти и НПО за подпомагане на общините в осъществяване на интеграционните процеси за създаване на условия за равен достъп до качествено образование на ромските деца.